MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

FOTOgrafia_8: Niezależna fotografia polska lat 80. XX wieku

24.04.2019 – Historia mody. Moda strojów ślubnych w czasach...

Opublikowano: 17 kwietnia 2019 Views: 1040 Czytelnia, Książki, Orient Express

25.04.2019 – Orient Express. Sztuka geometrii

Kiedy: 25 kwietnia (czwartek), godz. 17.00

Geometria w sztuce islamu, to kolejny temat spotkania z cyklu o sztuce Orientu. Historycy sztuki rzadko kiedy dostrzegają, a jeszcze rzadziej mówią o tym, jaki wpływ miała geometria na sztukę i architekturę jakiegokolwiek okresu w historii. Okazuje się, że tak architektura starożytnych Greków, jak i późniejsza bizantyjska, oraz ta jeszcze późniejsza – średniowieczna, bardzo mocno wykorzystywały geometrię w kompozycji zarówno planów budynków, jak i ich pionowej struktury.
Wśród narodów muzułmańskich geometryzacja sztuki poszła znacznie dalej, niż to widzimy w sztuce zachodniej. Mamy tu tzw. ornament geometryczny, często o bardzo złożonej geometrii i głębokim wykorzystaniu technik, które znamy i badamy obecnie w matematyce współczesnej. W kilku przypadkach obecne odkrycia w matematyce były znane wcześniej i wykorzystywane przez artystów i rzemieślników tzw. muzułmańskiego średniowiecza. Tzw. teselacje Penrose’a czy procedury inflacyjne były podstawowymi elementami aparatu średniowiecznego artysty. Chociaż wtedy ich tak nie nazywano.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak wygląda struktura geometryczna wybranych obiektów architektury Azji Centralnej, jak geometria jest wykorzystywana w sztuce kundekari, sztuce islimi (tzw. arabesce) oraz w piśmie arabskim.

Prowadzenie: Mirosław Majewski

Mirosław Majewski jest wychowankiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Ukończył studia, a następnie doktorat, na ówczesnym Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii. Od dwudziestu lat przebywa i pracuje za granicą. Obecnie jest profesorem i dziekanem College of Arts & Sciences w jednej z zagranicznych filii New York Institute of Technology. Od lat wykłada matematykę, zastosowania komputerów w nauczaniu matematyki oraz grafikę komputerową. Jednym z jego licznych zainteresowań są związki matematyki ze sztuką, a w szczególności ze sztuką Azji Wschodniej oraz sztuką islamu. Wiele lat spędzonych na Bliskim Wschodzie i częste kontakty ze sztuką tego regionu sprawiły, że sztuka islamu stała się ważnym składnikiem jego życia, pasją, tematem wykładów, badań naukowych, prac graficznych oraz tekstów.

Wstęp wolny!

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń