MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem

Grudniowe wydarzenia online w Czytelni

Opublikowano: 8 grudnia 2020 Views: 778 Czytelnia, Książki, Strona główna

Orient Express

Sztuka kolekcjonowania (wspomnień)
Kiedy: 17.12.2020 (czwartek), godz. 17.00

Spotkanie w ramach naszego stałego cyklu, poświęcone zbiorom tatarskim w polskich kolekcjach muzealnych oraz dziejom i współczesności Tatarów na ziemiach polskich.
Prowadzenie: Karolina Radłowska
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

 

Tatarzy polscy to autochtoniczna grupa etniczna wyznająca islam. Konstruowany na przestrzeni wieków konglomerat wierzeń i zwyczajów tej społeczności budzi nieustające zainteresowanie – zarówno naukowców, jak i turystów, licznie odwiedzających ulokowane na terenie województwa podlaskiego historyczne osady tej grupy (Bohoniki, Kruszyniany) wraz ze znajdującymi się tam meczetami i mizarami. W trakcie spotkania przybliżona zostanie historia i współczesność społeczności tatarskiej, a także najważniejsze elementy stanowiące podstawę jej identyfikacji, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci oraz roli i znaczenia palcówek muzealnych, stanowiących ważne jej nośniki.

Prowadzenie: Karolina Radłowska – socjolożka, etnolożka, doktorka nauk społecznych, adiunktka Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, kustoszka muzealna, wieloletnia pracowniczka muzeum. Autorka artykułów i publikacji dotyczących społeczności tatarskiej w Polsce, w tym monografii „Tatarzy polscy. Ciągłość i zmiana”.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń