MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Spotkanie filozoficzne z filmem: Tori i Lokita

14. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Opublikowano: 13 maja 2023 Views: 317 Czytelnia, Książki, Strona główna

OPOWIEŚCI O KOLORZE: Granatowa elegancja

Kiedy: 30.05.2023 (wtorek), godz. 18.00

Trzecia opowieść z cyklu skupiona będzie wokół koloru granatowego, uznawanego za klasyczny i ponadczasowy, stanowiącego swego rodzaju alternatywę dla czerni. Jest to także kolor kojarzony z mundurami i uniformami. W trakcie wykładu pojawi się wspomniany już wcześniej termin blue collars – przywołany przy okazji opowieści o czerni i bieli, w kontekście white collars.

Nie zabraknie również nawiązań do elementów garderoby uznawanych za najbardziej uniwersalne. Opowieść o granacie jest bowiem także i wielką opowieścią na temat jeansu. W przywołanym podczas poprzedniego spotkania zagadnieniu kapsułowej garderoby, granat pojawia się głównie w ubraniach wierzchnich oraz uznawanych za klasyczne dla stereotypowego i niemal mitycznego stylu paryskiego bluzkach i koszulkach w biało-granatowe paski (marinière).

Granat w popkulturze obecny jest m.in. w serialach dla młodzieży – pojawia się często przy okazji mundurków szkolnych. Kojarzony jest także ze szkolnictwem wyższym, światem nauki i biznesu.

Z omawianymi wcześniej kolorami – różem, czernią i bielą wiele go łączy. A wątki, które wybrzmiały przy okazji poprzednich opowieści, pojawią się także i tym razem.

Prowadzenie: Karolina Osińska

Czytelnia CSW, Wstęp wolny!

Transmisja wykładu na Facebooku Centrum Literatury CSW

Grafika: Weronika Stuczyńska

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń