MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

OPOWIEŚCI O KOLORZE: Granatowa elegancja

Spacery Tematyczne: Port Drzewny i Stary Toruń

Opublikowano: 29 maja 2023 Views: 1229 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

14. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Kiedy: 9–15 czerwca 2023 roku

Kino Centrum w CSW Toruń oraz Instytut Francuski w Warszawie zapraszają na 14. Przegląd Nowego Kina Francuskiego!

Program:

9.06 (piątek)
godz. 20.00 – WINNY CZY NIEWINNY

10.06 (sobota)
godz. 16.00 – RODEO
godz. 18.00 – FALCON LAKE
godz. 20.00 – MOJA ZBRODNIA

11.06 (niedziela)
godz. 16.00 – DZIKA BANDA
godz. 18.00 – OBIETNICE
godz. 20.00 – PAN KLEIN

13.06 (wtorek)
godz. 20.00 – HOURIA

14.06 (środa)
godz. 20.00 – OCHOTNIK

15.06 (czwartek)
godz. 19.00 – PACIFICTION
Bilety na poszczególne filmy w cenie 14 zł ulgowy / 16 zł normalny
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

O filmach:

WINNY CZY NIEWINNY
(L’INNOCENT)
reż. Louis Garrel, Francja 2022, 100 min
Obsada: Louis Garrel, Roschdy Zem, Noémie Merlant, Anouk Grinberg
Miłość nie zna granic. To przekonanie, które towarzyszy sześćdziesięcioletniej Sylvie, kiedy zakochuje się w Michelu, drobnym przestępcy mającym wkrótce wyjść z więzienia. Ku wyraźnemu niezadowoleniu syna kobiety, para poważnie planuje wspólną przyszłość. Abel jest przekonany, że Michel prędzej czy później wróci do starych nawyków. Obmyśla zatem plan, który ma sprawić, że zostanie przyłapany na gorącym uczynku, a jego matka pozna gorzką prawdę o swoim wybranku. A co, jeśli Abel nie ma racji i to właśnie on będzie musiał zmienić zdanie?

HOURIA
(HOURIA)
reż. Mounia Meddour, Francja, Algieria 2022, 104 min
Obsada: Lyna Khoudri, Rachida Brakni, Nadia Kaci
Houria jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta przez rywala. Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki. Przestaje mówić i na pewno już nigdy nie będzie tańczyć. Jednak Houria nie
zamierza się poddać i rozpoczyna rehabilitację. Poznaje podobnie jak ona poranione kobiety, dzięki którym wkrótce odzyska pasję i sens życia.

MOJA ZBRODNIA
(MON CRIME)
reż. François Ozon, Francja 2023, 102 min
Obsada: Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder, Fabrice Luchini, Isabelle Huppert
Paryż, lata 30. ubiegłego stulecia. Madeleine, młoda aspirująca aktorka bez grosza przy duszy zostaje oskarżona o zamordowanie słynnego producenta. Kiedy wydaje się, że Madeleine stoi na straconej pozycji, z pomocą przychodzi jej najlepsza przyjaciółka, bezrobotna prawniczka Pauline. Oparta na podstępie strategia, jaką w sądzie przyjmują bohaterki, sprawia, że wygrywają batalię sądową. Los Madeleine kompletnie się odmienia. Przebiera w zawodowych propozycjach, jest na ustach całego miasta, cieszy się estymą i poważaniem. Jej nagła sława nie wszystkim jednak się podoba…

FALCON LAKE
(FALCON LAKE)
reż. Charlotte Le Bon, Francja, Kanada 2022, 100 min
Obsada: Joseph Engel, Sara Montpetit, Monia Chokri
Bastien i Chloé spędzają letnie wakacje nad jeziorem. Szesnastoletnia dziewczyna staje się dla młodszego chłopca kimś w rodzaju życiowej przewodniczki. Zabiera go na imprezy, przedstawia swoim znajomym, sprawiając tym samym, że nieśmiały z początku Bastien powoli się otwiera. Napięcie jakie daje się wyczuć między bohaterami podszyte jest z jednej strony ciekawością, zwłaszcza gdy Chloé opowiada przesiąknięte grozą historie, z drugiej – erotyczną fascynacją.

OCHOTNIK
(TIRAILLEURS)
reż. Mathieu Vadepied, Francja 2022, 100 min
Obsada: Omar Sy, Alassane Diong, Jonas Bloquet
Podczas I wojny światowej ojciec (Omar Sy) wstępuje do francuskiej armii, aby towarzyszyć swojemu 17-letniemu synowi, któremu nie udało się uniknąć poboru. Wysłani na front, wspierają się i ramię w ramię stawiają czoło niebezpieczeństwu.

RODEO
(RODÉO)
reż. Lola Quivoron, Francja 2022, 110 min
Obsada: Julie Ledru, Yanis Lafki, Louis Sotton
Gorący temperament i niezależność Julii sprawiają, że oddaje się pasji do motocykli i nielegalnych ulicznych wyścigów – rodeo.
Chcąc udowodnić swoją wartość w ultra-męskiej społeczności motocrossowców, musi stawić czoła serii rosnących wymagań, które zdecydują o jej pozycji.

PACIFICTION
(PACIFICTION – TOURMENT SUR LES ÎLES)
reż. Albert Serra, Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia 2022, 165 min
Obsada: Benoît Magimel, Pahoa Mahagafanau, Montse Triola
De Roller to Wysoki Komisarz Republiki zarządzający archipelagiem Polinezji Francuskiej. Ubrany niczym Fitzcarraldo w nieskazitelnie biały garnitur, dużo mówi i stara się być skutecznym pośrednikiem między imperium a miejscową ludnością, wśród której zaczyna krążyć plotka o powrocie wciąż żywego w Polinezji koszmaru – wznowieniu prowadzonych przez Francję prób nuklearnych.

OBIETNICE
(LES PROMESSES)
reż. Thomas Kruithof, Francja 2021, 98 min
Obsada: Isabelle Huppert, Reda Kateb, Naidra Ayadi
Clémence, nieustraszona burmistrz ubogiego miasta w regionie paryskim, planuje zakończyć swoją karierę polityczną. Jednak gdy staje przed szansą objęcia jednego z ministerstw, do głosu dochodzą tłumione dotąd ambicje, wystawiając na próbę jej dotychczasowe spojrzenie na działalność polityczną, a także oddanie i zaangażowanie na rzecz mieszkańców miasteczka.

DZIKA BANDA
(LA PETITE BANDE)
reż. Pierre Salvadori, Francja 2021, 106 min
Obsada: Paul Belhoste, Mathys Clodion-Gines, Aymé Medeville
Czwórka 12-letnich uczniów podejmuje się szalonego wyzwania – wysadzić w powietrze fabrykę, która od lat zanieczyszcza ich rzekę. Niestety w nowo powstałej bandzie nieporozumienia są częste, a próby dojścia do porozumienia spełzają na niczym. Dla znalezienia równowagi dzieci zaprzyjaźniają się z odrzuconym i samotnym Aimé. Pięciu wspólników, podekscytowanych ogromem swojej misji, przeżyje przygodę, która całkowicie ich przerośnie.

PAN KLEIN
(MONSIEUR KLEIN)
reż. Joseph Losey, Francja, Włochy 1976, 123 min
Obsada: Alain Delon, Jeanne Moreau, Michael Lonsdale
Paryż, rok 1942. Robert Klein jest Alzatczykiem. Niemiecka okupacja przysparza mu przede wszystkim okazji do bogacenia się. Wiedzie łatwe życie. Pewnego dnia otrzymuje gazetę wydawaną przez gminę żydowską. Dowiaduje się, że jego dane figurują w kartotece Prefektury Policji. Ktoś, kto nosi takie samo imię i nazwisko co on, wykorzystuje go, aby się ukryć. Pan Klein prowadzi śledztwo, początkowo aby się bronić, później także z ciekawości. W końcu poddaje się losowi, który został dla niego sprokurowany.

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń