MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w CSW

Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem

23.05.2018 – Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem. „Wróg”

Opublikowano: 26 kwietnia 2018 Views: 1391 Cykle Czytelni, Czytelnia, Książki, Najpierw zadbaj o treść, Strona główna

Najpierw zadbaj o treść #5 Nawiązania do kultury popularnej w polskim rapie – Ten Typ Mes, O.S.T.R i inni

Kiedy: 9 maja (środa), godz. 18.00

Czytelnia CSW

Podczas piątego spotkania weźmiemy pod lupę nawiązania do kultury popularnej w polskim rapie.

Raperzy często podkreślają, że inspiracją jest dla nich otoczenie – obserwują zachowania i reakcje ludzi i wyciągają z nich wnioski. Mogą to być sprawy związane zarówno z lokalną społecznością, jak i dyskusje oraz wydarzenia angażujące całe społeczeństwo. Mnóstwo powiedzeń, skrótów myślowych i gestów, obecnych w w naszych codziennych kontaktach, wywodzi się właśnie z rapu.

Obserwacje nie są jednak jedynym źródłem kreatywności – raperzy w swoich tekstach niejednokrotnie umieszczali motywy znane z filmów czy książek. Najlepszymi przykładami są kawałek Tego Typa Mesa zainspirowany filmem „Plac zbawiciela”, utwór Nie pytaj o nią autorstwa Eldo czy Leksykon Brockhausa Łony. Raperzy nadają nowe znaczenie wytworom kultury lub zmieniają kontekst oryginału i na tej podstawie wzmacniają swój przekaz.

Rap w naszej przestrzeni jest obecny od kilkudziesięciu już lat. Czasem sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile elementów kształtujących naszą kulturę wywodzi się właśnie z tej muzyki. Najbliższe spotkanie „Najpierw zadbaj o treść” będzie próbą obnażenia tych powiązań.

Prowadzący:

Piotr Paczkowski – student dziennikarstwa oraz wieloletni współpracownik Radio Sfera UMK. Od kilku lat prowadzi audycję „Sekcja rap”, poświęconą tekstom rapowych utworów.

 

Wstęp wolny!

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń