MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

DZIEŃ DZIECKA w CSW!

Common Ground. Sympozjum No Man’s Land / Ziemia niczyja

Opublikowano: 2 czerwca 2022 Views: 499 Czytelnia, Książki, Strona główna

Konflikty: Czyja jest Bośnia?

Kiedy: 9 czerwca (czwartek), godz. 18.00
 
Zapraszamy na nowy cykl, który dotyczy największych konfliktów współczesnej Europy. Zaczynamy od wykładu i rozmowy poświęconej wojnie na Bałkanach. Tę część europejskiej historii przybliży nam Andrzej Krawczyk, autor książki „Czyja jest Bośnia?”
 
„Boszniacy – muzułmanie, Serbowie – prawosławni, Chorwaci – katolicy.
Trzy narody i religie, jeden kraj.
‚W Bośni wszystko jest bardziej: góry i ludzie, i Bóg, i wojna’ – mawiają mieszkańcy kraju w kształcie serca.
Dziś Bośnia i Hercegowina to jedyne w Europie państwo federacyjne mające trzech prezydentów oraz miejscowości, w których meczet od kościoła jest rozdzielony jedynie przez wąską uliczkę. Jest to też kraj, w którym ślady krwawej wojny sprzed prawie 30 lat widać nie tylko po znakach przestrzegających przed terenem zaminowanym czy po podziurawionych kulami ścianach budynków, lecz także – a może przede wszystkim – w oczach jego mieszkańców. Wojenne rany być może nigdy się tam nie zabliźnią.
 
Andrzej Krawczyk – historyk i dyplomata, który spędził w Bośni ponad pięć lat jako Ambasador RP. Jego książka przedstawia czytelnikom wyniki studiów nad skomplikowaną historią Jugosławii oraz Bośni i Hercegowiny, a także jest zapisem dziesiątek rozmów i doświadczeń z własnego życia w Sarajewie. To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto kocha Bałkany i chce zrozumieć współczesną Europę.”
 
Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Znak.
 
Spotkanie na żywo w Czytelni CSW i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW
Wstęp wolny!

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń