„Jerzy Ludwiński pozostaje osobą inspirującą nie tylko dla badaczy współczesnej historii sztuki, ale również dla artystów. Zakreślenie dynamiki jego poglądów i działań wciąż wydaje się wymykać analitycznej refleksji, pozostając tam, gdzie Ludwiński je porzucił — w swego rodzaju sferze konceptualnych idei. Niniejsza publikacja nie stanowi próby całościowego uchwycenia fenomenu Ludwińskiego, a jedynie jest poszerzeniem przestrzeni wystawy Wypełniając puste pola organizowanej przez Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.
Kompilacja zawartych w katalogu tekstów i materiałów poszerza to spojrzenie zarówno o aspekt teoretyczny, badający wybrane wątki historii Ludwińskiego, jak i również poprzez swoiste wspomnienia i opowieści, często niepozbawione subiektywnej oceny krytyka. Ten głos uzupełniają sami artyści zaproszeni do wystawy. Oddana do ich dyspozycji przestrzeń publikacji staje się komplementarna z przestrzenią ekspozycyjną. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z dosłownymi cytatami z wystawy, w innych są to szkice, inspiracje, poszukiwania, czy materiały robocze, które ujawniły się w czasie pracy nad projektem. Całość, miejmy nadzieję, odnajdzie swoje miejsce w procesie zmierzającym do ujawnienia — jakby to określił Jerzy Ludwiński — faktów artystycznych.”
frag. tekstu Przestrzeń wystawy / przestrzeń katalogu
KATALOG
Pod redakcją
Piotra Lisowskiego, Katarzyny Radomskiej
Teksty
Piotr Lisowski, Performatywna mitologia. O strategii kuratorskiej Jerzego Ludwińskiego
Zbigniew Makarewicz, POLSKA SZTUKA NA ZACHODZIE. O Jerzym Ludwińskim we Wrocławiu
Katarzyna Radomska, Ilustracja pola sztuki
Wiesław Smużny, Jerzy Ludwiński — iluminarz sztuki
Magdalena Ziółkowska, Muzeum ma rację bytu jedynie jako prekursor
Tłumaczenia
Jarek Hetman
Aleksandra Jakubczak
Monika Ujma
Redakcja językowa i korekta
Jarek Hetman, Aleksandra Jakubczak (wersja angielska)
Anna Gleb, Anna Kompanowska, Katarzyna Radomska (wersja polska)
Projekt graficzny
Grzegorz Laszuk, K+S
Skład
Marcin Treichel, www.treichel.pl
Prawa autorskie
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Zdzisław Holuka, Krystyna Djament, Jan Chwałczyk, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu
Druk
Wrocławska Drukarnia Naukowa PAN
ISBN: 978-83-62881-00-0
© Autorzy tekstów
© 2010 Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
All rights reserved
Tags: katalog wystawy, publikacja, publikacje CSW