Kiedy: 14 lipca (wtorek), godz. 18.00, fb: Centrum Literatury CSW
Intensywny rozwój sportu pod koniec XIX wieku i tworzenie Międzynarodowych Federacji Sportowych (łyżwiarskiej, gimnastycznej, pływackiej, lekkoatletycznej itp.) pociągnęły za sobą kreatywność w dziedzinie projektowania strojów, w których sporty te można było uprawiać.
Pierwsze stroje sportowe to stroje do gry w tenisa, pływania czy jazdy na łyżwach. Organizacja Igrzysk Olimpijskich i innych imprez sportowych upowszechniła ten styl w życiu codziennym. Na przykład uciążliwe w jeździe na rowerze spódnice zaczęto zastępować spodniami – szerokimi pumpami, które nie wyglądały jak dzisiejsze spodnie, ale umożliwiały swobodna jazdę.
Prowadząca o wykładzie:
„Współcześnie trudno sobie wyobrazić rok bez wakacyjnej przerwy. Jednak tym przywilejem szersze warstwy społeczne mogą się cieszyć dopiero od niedawna. Dawniej, podobnie jak i dziś, ważne było aby przed wakacyjnym wyjazdem skompletować odpowiednią garderobę. W niej, obok strojów na różne okazje, ważną rolę od drugiej połowy XIX wieku zaczęły odgrywać stroje sportowo-rekreacyjne, np. do golfa, tenisa, pływania czy na rower. Ich styl był od początku kształtowany przez różne ikony mody, koronowane głowy, sportowców oraz ważnych kreatorów mody. Zapraszam na opowieść o ich historii”.
Prowadzenie: Magdalena Bialic
Historyczka sztuki, kostiumolożka, edukatorka, wykładowczyni. Pisała m.in. dla „Spotkań z Zabytkami”, „Rowertour”, „Kwartalnika Historii i Kultury Materialnej”, dodatku do „Gazety Wyborczej” „Ale Historia”, felietony dla Zwierciadlo.pl w ramach cyklu „Historia mody”, publikowała w pracach zbiorowych. Autorka książki o historii mody tenisowej „Koszulka z krokodylem, czyli o historii strojów tenisowych” (2014).
Tags: historia mody, wykład