MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

grafika jest żółto-niebiesko-czerwono-biała, przedstawia graficzną kamerę wyświetlającą snop światła w kolorach flagi Tajlandii. Na górze jest napis Thai Day 2023

THAI DAY 2023

Bo ty im na wszystko pozwalasz! O tym, jak...

Grafika przedstawia zdjęcie Brigitte Bardot z prześwitującą, niebieską aplą. Na grafice jest napis z tytułem wykładu - Historia mody. I Bóg stworzył Bardotkę, cz. 3.

Opublikowano: 10 maja 2023 Views: 343 Cykle Czytelni, Czytelnia, Historia mody, Książki, Strona główna

HISTORIA MODY: I Bóg stworzył Bardotkę, cz. 3

Kiedy: 19.05.2023 (piątek), godz. 18.00

Najpopularniejsza i najbardziej pożądana gwiazda francuskiego kina, symbol obyczajowych zmian, ikona zmysłowości i nowoczesnej mody. Brigitte Bardot budziła wielkie emocje przez dwie dekady swojej filmowej kariery i wciąż intryguje jako bezkompromisowa obrończyni praw zwierząt. Lansowany przez nią minimalistyczny styl był powszechnie kopiowany na całym świecie: odsłaniające ramiona dekolty i szerokie spódnice w kratkę z podkreślającym wąską talię paskiem, baleriny i buty za kolano, minispódniczki i długie hipisowskie sukienki z wzorzystych materiałów, kostiumy bikini i garnitury o męskim kroju, włosy zebrane w koński ogon i wysoko upięty kok. Oryginalne stroje tworzyli dla niej awangardowi projektanci: Jacques Esterel i Paco Rabanne, ale przy wyjątkowych okazjach gwiazda nosiła także kreacje z domów mody Coco Chanel, Christiana Diora czy Jacques’a Heima.

W drugiej połowie lat 60. Brigitte Bardot lansuje kolorową modę hipisowską i ekscentryczne kreacje młodego projektanta Paco Rabanne. Kolejne filmy utrwalają popularność gwiazdy, ale nie cieszą się już wielkim powodzeniem. W 1973 roku Bardot rezygnuje z aktorstwa. Od tej pory najważniejsze miejsce w jej życiu zajmą zwierzęta i walka o ich prawa. Dla mody zrobi jednak wyjątek: na lato 1977 roku zaprojektuje kolekcję prostych, bezpretensjonalnych strojów „dla każdej kobiety”, a trzy lata później wylansuje własne perfumy „La Madrague”.

Spotkanie na żywo w Czytelni CSW i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW

Wstęp wolny!

Prowadzenie: Krzysztof Trojanowski

 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń