MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Kolekcja CSW na 12 miesięcy!

kadr z animacji

Ferie w Kinie Centrum

estetyka

Opublikowano: 1 stycznia 2016 Views: 3477 Cykle Czytelni, Czytelnia, Koło Krytyków Artystycznych, Książki, Strona główna

ESTETYKA KONTRA SZTUKA / Czyli dlaczego sztuka współczesna jest taka kontrowersyjna? Otwarte spotkanie dyskusyjne

/ 23.01.2016, sobota,

godzina: 12:00

ESTETYKA KONTRA SZTUKA, czyli dlaczego sztuka współczesna jest taka kontrowersyjna? Otwarte spotkanie dyskusyjne  wokół kultowej książki Marii Anny Potockiej

Zapraszamy na pierwsze w tym roku otwarte spotkanie dyskusyjne  dotyczące  wydawnictw z myśli o sztuce. Tym razem przedstawimy fragmenty książki  Marii Anny Potockiej „ Estetyka kontra sztuka.”

Z noty wydawniczej : „Większa część tej pracy poświęcona jest zmaganiom z poglądami tradycyjnymi, mimo że z punktu widzenia sztuki nowoczesnej są one mniej interesujące niż nowoczesne teorie estetyczne. Wynika to z faktu, że teorie tradycyjne dominują w programach edukacyjnych i na nich opiera się intuicyjne podejście odbiorcy do sztuki nowoczesnej. Lansowanie tych poglądów odbija się negatywnie na społecznym funkcjonowaniu sztuki. Przez nie trudniej pozyskać i wychować widzów, z ich powodów boją się sztuki sponsorzy, a urzędnicy odnoszą się do niej lekceważąco. Przeniknięcie świata fałszywymi niechęciami estetycznymi powoduje, że sztukę nowoczesną nieustannie wciąga się do walki, mimo że już dawno wypadły jej kły i pazury awangardy.”

Anna Maria Potocka Maria Anna Potocka – krytyczka i kuratorka sztuki, autorka tomów z zakresu filozofii sztuki. Z wykształcenia polonistka. Założycielka kilku niekomercyjnych galerii prezentujących sztukę najnowszą: Galerii PI – pierwszej prywatnej galerii w komunistycznej Polsce, opartej na prywatnych zbiorach Potockiej (1972-1980), Galerii Pawilon (1974-79), Galerii Foto-Wideo (1979-1981), Galerii Potocka (od 1986). Od 1996 dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach. W latach 2002-2010 kierowała Bunkrem Sztuki w Krakowie. Od 2010 roku dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Prowadzenie Malina Barcikowska

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń