MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

estetyka

ESTETYKA KONTRA SZTUKA / Czyli dlaczego sztuka współczesna jest...

plakat

Ferie w CSW / SZTUKA KARNAWAŁU! Zabawy z modą

kadr z animacji

Opublikowano: 1 stycznia 2016 Views: 3072 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Ferie w Kinie Centrum

Tradycyjnie zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież i rodziców na filmowe Ferie w Kinie Centrum. Filmy specjalnie wyselekcjonowane, które nie tylko bawią, ale też uczą.

Program:
21 stycznia, czwartek
12.00 Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa, wiek 6+

22 stycznia, piątek
12.00 Lodowy smok, wiek 10+

28 stycznia, czwartek
12.00 Ernest i Celestyna, wiek 6+

29 stycznia, piątek
12.00 Mamo, kocham Cię, wiek 10+

Opis filmów:
Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa, reż. Marc Boreal, Thibaut Chatel, Francja, Luksemburg 2013, 75`
Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa to wyjątkowa animacja. Nie tylko ze względu na warstwę wizualną, ale i na temat dotyczący problemów w życiu dziecka i oswojeniu się z informacją o odejściu kogoś bliskiego. Film wielokrotnie nagradzany na festiwalach dla dzieci w niezwykły i dostosowany do wieku małych widzów sposób porusza tematy trudne, ale i niezwykle istotne.
Jeanem opiekuje się niania i zapracowany tata. Chłopiec nie wie, że jego mama nie żyje. Bliscy utrzymują go w przekonaniu, że jest w podróży. Aby prawda nie wyszła na jaw, przyjaciółka Jeana wysyła do niego pocztówki. Dziewczynka, podając się za jego mamę, opisuje wakacyjne przygody i pełne niesłychanych wydarzeń sytuacje. Jean rozpoczyna naukę w szkole – stawia czoła nowym problemom. Z czasem musi również oswoić się ze smutną prawdą o odejściu mamy. Film dla całej rodziny. Opowieść o relacjach między dziećmi i dorosłymi, przyjaźni i wyzwaniach stojących przed najmłodszymi.

Lodowy smok, reż. Martin Högdahl, Szwecja 2012, 81′
Mik mieszka z tatą i starszym bratem. Jego zainteresowania to muzyka rockowa i rysunek. Nie lubi psów, za to pasjonują go wieloryby. Chłopiec jest przekonany, że płaczą, gdy są zagubione. Wydaje mu się, że czasem nawet słyszy ich płacz. Ojciec chłopca – niegdyś perkusista – ma problemy z alkoholem i nie zapewnia synom należytej opieki. Mimo protestów braci opieka społeczna wysyła Mika do cioci, która mieszka w małym miasteczku na północy. W nowym domu chłopiec poznaje grupę rówieśników, z którymi szybko nawiązuje kontakt. Wszystko układa się dobrze do momentu, w którym pojawia się rodzina zastępcza chcąca przyjąć go na stałe pod swój dach. Mik ma wbrew swojej woli kolejny raz przeprowadzić się i zmienić otoczenie. Woli więc wspólnie z przyjaciółmi wyruszyć w podróż zbudowanym przez nich „lodowym smokiem”.

Ernest i Celestyna, reż. Stéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner, Belgia, Francja, Luksemburg 2012, 80′
Czy inny oznacza gorszy? Czy to, co nam się wmawia od dziecka, jest prawdą? Co oznacza prawdziwa przyjaźń? Na te pytania odpowiada historia przyjaźni Ernesta i Celestyny, myszy i niedźwiedzia.
Celestyna to mała mysz, wychowana w kieracie pracy i sztywnym społeczeństwie. Wszystkim od dziecka się wmawia, że niedźwiedź jest najgorszym wrogiem myszy, a najważniejszym celem społeczeństwa jest zdobywanie zębów młodych niedźwiadków – bo one najlepiej się nadają do zastąpienia straconych przez myszy siekaczy, bez których żadna mysz nie przeżyje. Celestyna jest na stażu w klinice dentystycznej, ale tak naprawdę zostanie dentystą to ostatnia rzecz, której pragnie.

Mamo, kocham Cię, reż. Jānis Nords, Łotwa 2014, 82′
12-letni Raimonds mieszka w Rydze z mamą, która bardzo dużo pracuje i zbyt mało czasu poświęca synowi. Ciągłą nieobecność matki chłopiec wypełnia, włócząc się po mieście ze swoim najlepszym przyjacielem Peterisem. Pewnego dnia próbując zatuszować złe wiadomości ze szkoły, wpada w spiralę kłamstw, którą trudno będzie mu zatrzymać. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Film opowiedziany z punktu widzenia zamkniętego w sobie chłopca daje wgląd w jego emocje, pokazuje świat z perspektywy dojrzewającego bohatera, jego problemów i obaw.
Mamo, kocham cię – zdobywca Grand Prix w sekcji Generarion Kplus na Berlinale i nagrody dla najlepszego filmu na festiwalu filmowym dla dzieci i młodzieży w Zlinie – to historia o tym, jak trudno odbudować więź między rodzicem i dzieckiem oraz o opowieść o uzdrawiającej mocy prawdy.

Cena biletu na jeden seans: 10 zł
Rezerwacji można dokonywać telefonicznie pod numerem: (056) 610 97 18 lub mailowo: kino.centrum@csw.torun.pl

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń