MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Publikacje CSW „Znaki Czasu” w KPBC

wyOBRAZ sobie - plakat

WyOBRAZ sobie / RZECZYWISTOŚĆ – ZDJĘCIE – ODBIORCA. PRAWDA...

wyOBRAZ spobie - plakat

Opublikowano: 26 maja 2014 Views: 2106 Czytelnia, wyOBRAZ sobie

WyOBRAZ sobie: „ Czy dobra sztuka może być zła? O etyczności obrazu”

czwartek, 29 maja, 18:30, Czytelnia

Podczas najbliższego spotkania wraz z zaproszonymi gośćmi, Jakubem Banasiakiem i dr hab. Marcinem Zdrenką, przyjrzymy się budzącemu wiele napięć obszarowi pogranicza etyki i estetyki. Podczas dyskusji i krótkich wystąpień spróbujemy wspólnie odpowiedzieć min. na pytania, czy i dlaczego wyróżniane przez te dyscypliny wartości tak często stają wobec siebie w opozycji, choć odnoszą się do tego samego dzieła sztuki, czy taki konflikt jest nieunikniony i jak wpływa on na ocenę prac?

Jakub Banasiak – historyk i krytyk sztuki, pracuje w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP. W Instytucie Sztuki PAN przygotowuje dysertację doktorską pod kierunkiem prof. Marty Leśniakowskiej. Zajmuje się historią sztuki polskiej nowoczesnej i współczesnej. Członek AICA Polska, wiceprezes Fundacji Kultura Miejsca, redaktor naczelny (z A. Mazurem) magazynu “SZUM”, redaktor naczelny Wydawnictwa 40 000 Malarzy. Autor licznych recenzji, esejów i innych publikacji, a także książek Rewolucjoniści są zmęczeni (2008) oraz Zmęczeni rzeczywistością (2009). W latach 2010–2013 prowadził autorską galerię Kolonie. W latach 2006–2010 prowadził bloga oraz stronę internetową Krytykant.pl.
Dr hab. Marcin T. Zdrenka – Adiunkt w Instytucie Filozofii UMK w Zakładzie Aksjologii i Etyki Społecznej. Autor książek: Problem uniwersalizacji etosu mieszczańskiego, Wydawnictwo UMK, Toruń 2003, Sześć cnót mniejszych, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2012 (wraz z P. Domerackim i M. Jaranowskim), O gnuśności. Studium lenistwa i jego kontekstów, Wydawnictwo UMK, Toruń 2012.Obecnie prowadzi studia z zakresu etyki hermeneutycznej, historii etyki, socjologii moralności i problematyki zła. W szczególności zajmuje się moralnymi przywarami i wadami, genealogią etosów, historią pojęć moralnych oraz procesem kształtowania się sposobów ich rozumienia.

Prowadzenie Malina Barcikowska i Filip Pręgowski.

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń