MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Odczyty dźwięku: w ramach cyklu Literaci po godzinach

Logotyp Social Media Poland

Meetup w CSW! Social Media Poland

Banner promujący wydarzenie

Opublikowano: 7 grudnia 2012 Views: 1058 Czytelnia

Maraton Pisania Listów Amnesty International

8 grudnia, od 12.00 do 24.00, w Czytelni CSW Torunianie będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.

 

W tym roku podczas Maratonu będzie można napisać list w sprawie Alesia Bialackiego, działacza na rzecz praw człowieka w Białorusi, a także dziewczyn z Pussy Riot. Będzie można wyrazić swój sprzeciw wobec kary śmierci na Tajwanie, zatrzymać przymusowe wysiedlenia, a także wesprzeć młodych aktywistów i młode aktywistki z ruchu Girifna z Sudanu.

 

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz 13. w dniach 8-9 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

 

„Razem mamy siłę, możemy zmienić świat. Maraton Pisania Listów jest tego dowodem. Te listy są naprawdę skuteczne. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby,” mówi Agnieszka Chłopik, wolontariuszka z grupy lokalnej w Toruniu, organizującej Maratonu Pisania Listów w Toruniu.

 

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 200 miejscach w całej Polsce i w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. W Toruniu będziemy pisać w CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ w Czytelni, przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 13. Uroczyste rozpoczęcie Maratonu odbędzie się o godzinie 12.00. W Toruniu Maraton potrwa do 24:00.

 

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.. W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce napisano 161 090 listów. Jest to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać podczas Maratonu Pisania Listów znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl. Wersja papierowa będzie również dostępna dla wszystkich w miejscach, w których odbędzie się Maraton Pisania Listów.

Jak napisać taki list?

To jest bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać i skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana – można pisać po polsku. Wówczas jednak warto podkreślić w treści nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

Dodatkowe informacje: Ada Szon, ada.szon@gazeta.pl, +48505997341

O Amnesty International Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 3 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzimy kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Naszą wizją jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich prawa zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 roku AI została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

ai

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń