MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wandal czy konserwator? Kto jest kim we współczesnej konserwacji?

Spotkania filozoficzne: DOM, KTÓRY ZBUDOWAŁ JACK

Opublikowano: 2 stycznia 2019 Views: 1424 Kino Centrum, Wydarzenia

SZTUKA CZY BIZNES? – pokaz i spotkanie z dr Dorotą Żaglewską

Kiedy: 10 stycznia 2019 (czwartek), godz. 18.00

Pokaz filmu dokumentalnego Blurred Lines. Inside the Art World
Spotkanie z dr Dorotą Żaglewską – autorką książki Sztuka czy biznes? Sekrety antykwariuszy

Wstęp wolny!

Wydarzenie towarzyszące wystawie Malarstwo wciąż żywe.

O filmie: 

Dokument „Blurred Lines: Inside the Art World” w reżyserii Barry’ego Avricha przybliża artystyczne i ekonomiczne uwarunkowania współczesnego rynku sztuki. Jedną z bohaterek dokumentu jest Marina Abramovic, której retrospektywna wystawa zostanie otwarta w CSW Toruń już 8 marca 2019 roku.

O autorce: 

Dorota Żaglewska: absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, w 2016 roku obroniła doktorat o kapitale kulturowym na polskim rynku antykwarycznym. Wieloletnia specjalistka ds. edukacji w galerii Artykwariat w Poznaniu, obecnie pracuje w zespole ds. projektów interdyscyplinarnych w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

O książce:

Rynek antykwaryczny jest bogaty w osobliwości: zarówno ludzi, jak i przedmioty. Pracownicy galerii, antykwariusze, marszandzi, kolekcjonerzy czy eksperci to prawdziwi gawędziarze, specjaliści w czarowaniu słowem. Z mówienia o sztuce i pieniądzach uczynili swój zawód lub życiową pasję. Doskonale też rozumieją, że najcenniejszym kapitałem jest praktyczna wiedza o rynku, która z czasem przeradza się w intuicję.

W ciągu kilkuletniej pracy w galerii sztuki, w trakcie pracy związanej z popularyzacją wiedzy o sztuce oraz podczas pracy naukowej Dorota Żaglewska przeprowadziła indywidualne wywiady z licznymi profesjonalistami rynku sztuki i jego otoczenia. Ich sposób mówienia o obiektach, transakcjach czy relacjach rynkowych okazał się niezwykle atrakcyjny. Zebrane przez autorkę informacje to głos rynku sztuki.

Celem książki jest pokazanie rynku sztuki z perspektywy jego działaczy: podmiotów zaangażowanych i usytuowanych w konkretnych miejscach pola rynkowego. Autorka opisuje ten rynek z różnych perspektyw:

– historycznej: geneza współczesnego rynku, długotrwałe trendy i mitologie,
– obecnej: charakterystyka rynku, przedmiotów i graczy, układ sił,
– przyszłości: zjawiska takie jak art banking.

Książka zawiera ustalenia z pracy badawczej autorki uaktualnione o najnowsze trendy, wydarzenia rynkowe i rozmowy. Łączy perspektywę badacza i praktyka rynku. Koncentruje się na ludziach rynku: ich wartościach, języku, doświadczeniach, bardziej, niż na samych obiektach rynkowych. Oczywiście to one są celem antykwariuszy, jednak w publikacji ukazane są tylko z perspektywy konkretnych opowieści: jako przedmioty pożądania, walki, sporu i innych relacji rynkowych. Autorka proponuje spojrzenie na rynek nie jako na miejsce finansowo-artystycznych relacji, ale jako na sferę wartości i ciekawy świat społeczny. Jego poznaniu służą przytaczane historie i pogłębione studia przypadków.

 

Zwiastun filmu:

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń