MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Galeria Kolekcji CSW: Piotr Krzymowski, Wyszukiwarki

Opowieść o trzech siostrach, reż. Emin Alper, Grecja /...

Opublikowano: 3 września 2019 Views: 1101 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

WOJNA GWIAZD – pokaz specjalny i spotkanie z twórcami

Kiedy: 24 września (wtorek), godz. 18.00

Kino Centrum zaprasza na WOJNĘ GWIAZD – pokaz specjalny i spotkanie z twórcami. Gośćmi będą autorzy filmu – Radosław Salamończyk i Jakub Turkiewicz.

Bilety w cenie 10 zł.

Gwiezdne Wojny po raz pierwszy wyświetlono w Polsce 30 marca 1979 roku – dwa lata po amerykańskiej premierze. Polscy widzowie byli daleko od najnowszych doniesień ze świata, ale o istnieniu Odległej Galaktyki przez te dwa lata zdążyli się dowiedzieć ze szczątkowych informacji prasowych. Osiedlowe legendy o czarnym rycerzu z laserowym mieczem i białych pancerzach galaktycznego cesarstwa krążyły pośród oczekiwania na nadchodzący fenomen kina nowej przygody.
Wojna Gwiazd to film dokumentalny na temat polskiej wersji zjawiska Star Wars na przełomie lat 70. i 80. Twórcy filmu zabierają nas w sentymentalną podróż w czasy PRL-u, kiedy to najciekawsze zjawiska z dziedziny kultury objawiały się poza jej głównym nurtem, a uczestnicy życia społeczno-kulturalnego kierowali wzrok na Zachód, zerkając przez powiększające się otwory w rdzewiejącej „żelaznej kurtynie”. Autorzy postawili sobie za cel zgromadzenie i utrwalenie w filmowej formie możliwie pełnej wiedzy na temat ówczesnych wydarzeń związanych z genezą polskiego fandomu Star Wars, a swoją narrację budują w oparciu o liczne źródła do jakich zdołali dotrzeć i wywiadów z kompetentnymi osobami – zarówno badaczami pokrewnych tematów, jak i uczestnikami opisywanych wydarzeń. Jako jeden z ważniejszych motywów swego działania ujawniają ambicję uchwycenia kontekstu historycznego opisywanych wydarzeń i chęć podjęcia refleksji na temat zderzenia ludzkiej fascynacji tym co piękne, dobre i metafizyczne z szarością życia w zastanej rzeczywistości.

Zwiastuny:

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń