MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Centrum!

Spotkanie ze STANISŁAWEM JANICKIM oraz pokaz filmu „Ludzie Wisły”...

Opublikowano: 21 maja 2018 Views: 536 Kino Centrum, Wydarzenia

Szczęśliwa trzynastka + spotkanie z autorami książki o Helenie Grossównie

Kiedy: 23 maja (środa), godz. 18.00

Kino Centrum Sztuki Filmowej CSW zaprasza na wieczór poświęcony Helenie Grossównie – aktorce związanej z Toruniem i gwieździe polskiego kina przedwojennego. Gościć będziemy autorów książki o Grossównie – Beatę Pieńkowską i Adama Wyżyńskiego (kierownika biblioteki Filmoteki Narodowej). Spotkaniu i rozmowie towarzyszyć będzie pokaz filmu Szczęśliwa trzynastka z udziałem aktorki. Serdecznie zapraszamy. 

Wstęp wolny!

Wydarzenie w ramach cyklu edukacyjno-filmowego STARE KINO – MŁODZI POLECAJĄ realizowanego przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Helena Grossówna (1904–1994) – polska tancerka, aktorka teatralna i filmowa.

Ukończyła szkołę średnią i szkołę baletową w Toruniu. W 1928 r. wyjechała do Paryża, gdzie była uczennicą kursów baletowych M. Krzesińskiej i B. Niżyńskiego. Wzięła też udział w tournée baletowym po Francji i Włoszech. W 1930 r. powróciła do kraju i ponownie występowała w Toruniu, a następnie w Bydgoszczy i Poznaniu. Sukces w operetce Jacht miłości na deskach poznańskiego Teatru Nowego przyniósł jej angaż do Warszawy i otworzył drogę do kariery filmowej. Grała też od 1935 r. w teatrzykach stołecznych Cyruliku Warszawskim, Wielkiej Rewii, Małym Qui pro Quo oraz w Teatrze Letnim. Podczas okupacji pracowała jako kelnerka, ale sporadycznie pojawiała się w jawnych teatrach. Wzięła udział w Powstaniu Warszawskim, po czym została wywieziona do obozu w Gross-Lübars, a stamtąd do obozu w Oberlangen. Do kraju powróciła w 1946 r. i rozpoczęła pracę w teatrze, najpierw w Krakowie, a następnie w Warszawie. Od 1948 r. do emerytury (1962 r.) występowała w Teatrze Syrena. 

 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń