MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Szczęśliwa trzynastka + spotkanie z autorami książki o Helenie...

Najbrzydszy samochód świata, reż. Grzegorz Szczepaniak, Polska 2017, 46′

Opublikowano: 24 maja 2018 Views: 1582 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Spotkanie ze STANISŁAWEM JANICKIM oraz pokaz filmu „Ludzie Wisły” z 1938 roku

Kiedy: 5 czerwca (wtorek), godz. 18.00 

Kino Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na wyjątkowe spotkanie z historykiem kina Stanisławem Janickim i pokaz filmu „Ludzie Wisły”! 

Wstęp wolny!

STANISŁAW JANICKI (ur. 1933)

Historyk kina, dziennikarz, krytyk, filmowiec, scenarzysta. Autor wielu książek o tematyce filmowej. Osobowość telewizyjna i radiowa, m.in. gospodarz programów W starym kinie, W iluzjonie, Odeon Stanisława Janickiego. Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich, m.in. dwukrotnie Nagrody im. Karola Irzykowskiego, Nagrody Festiwalu Filmów Niemych w Krakowie, Nagrody VIII Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi.

Wydarzenie w ramach cyklu edukacyjno-filmowego STARE KINO – MŁODZI POLECAJĄ realizowanego przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Ludzie Wisły (1938) to dzieło Aleksandra Forda realizowane w plenerach Torunia

Anna, córka właściciela barki „Martin”, darzy uczuciem przystojnego złodziejaszka grasującego na szlaku wodniaków. Aleksy obiecuje jej małżeństwo i kupno berlinki. Sąsiadka Anny, stara, doświadczona wodniaczka Apolonia Matyjas, zwana Matyjaską, ma zniszczoną barkę, nie nadającą się już do wożenia towarów. Aby ją odremontować, musi zdobyć pieniądze. Zwraca się do swego męża, którego opuściła przed laty, a który w bigamii ożenił się powtórnie, z prośbą o pożyczenie 10 tysięcy złotych. W przypadku odmowy grozi ujawnieniem tajemnicy. Z kolei Aleksy, aby dotrzymać obietnicy danej Annie i sprawić jej berlinkę, zabija i okrada kupca barki „Martin”. Wdaje się w bójkę z bosmanem Hajnusiem i tonie przebity nożem. Anna ucieka na barkę Matyjaski i sprowadza tam swego szwagra Zygmunta, któremu właśnie umarła żona. Zygmunt wciąż nie może otrząsnąć się po śmierci Julii, próbuje popełnić samobójstwo. Odwodzi go od tego Anna. Odtąd postanawiają pływać wspólnie z Matyjaską.

 

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń