MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plakat reklamujący wydarzenie

Na granicy zmysłów – spotkanie autorskie z Przemkiem Kossakowskim.

Afisz reklamujący wydarzenie

Panel dyskusyjny: Piractwo czy dozwolony użytek?

Zdjęcie reżysera

Opublikowano: 15 stycznia 2015 Views: 1523 Kino Centrum, Wydarzenia

Portrety: Umut Daag

31 stycznia, sobota, g. 17.00 bilety: 12/14 zł

Umut Dag to reprezentant młodego kina austriackiego, uczeń Michaela Haneke i Petera Patzaka. Niezmiernie uzdolniony, wzbudził zachwyt swoimi filmami na całym świecie, które dotąd zrealizował. Jego dwa filmy – ‚Kuma” oraz „Pęknięcia w betonie”zostały nagrodzone na wielu festiwalach m.in. w Estonii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie i w Polsce na MFF Tofifest, gdzie „Kuma” otrzymała Grand Prix dla najlepszego filmu w 2012 roku. Skromny dorobek tego młodego twórcy (zaledwie dwa filmy) warty jest jednak uwagi ze względu na świeżość, jaką niosą jego filmy oraz fakt, że młode pokolenie austriackich filmowców zaczyna doganiać mistrzów tej filmografii jak Ulrich Seidl, czy wspomniany już Haneke.

Program:
31 stycznia, sobota
17.00 Kuma
18.45 Pęknięcia w betonie

Opis filmów

Kuma reż. Umut Dag, Austria 2012, 93′

Kuma opowiada historię dwóch kobiet. Fatma dobiega pięćdziesiątki i jest gospodynią domową z szóstką dzieci. Mieszka wprawdzie w Wiedniu, ale dorastała w Turcji, przez co uparcie trwa przy tradycjach i wartościach wyniesionych z ojczyzny. Ayse ma dopiero 19 lat i w pierwszej scenie filmu widzimy jej zaślubiny z 21-letnim synem Fatmy, Hasanem. Ceremonia ma miejsce w tureckiej wsi, a bezpośrednio po ślubie nowa rodzina zabiera Aysę do Wiednia. Tam wychodzi na jaw, że wszystko zostało ukartowane… ponieważ Ayse ma zostać kumą (drugą żoną) męża Fatmy Mustafy, który ma 60 lat. Fatma walczy z rakiem i obawia się o przyszłość rodziny, gdyby walka z chorobą zakończyła się jej śmiercią. Pomimo trudności Ayse wypełnia swoją rolę z dużym wyczuciem i determinacją i zajmuje się całą rodziną w czasie, gdy Fatma poddaje się kolejnej chemioterapii. Ayse zachodzi niebawem w ciążę i obie kobiety są szczęśliwe. Zapowiedź narodzin nowego dziecka zmiękcza także serce Nurcan — jedej z córek Fatmy, która zmienia stosunek do Ayse. Z biegiem czasu obie młode kobiety bardzo się do siebie zbliżają.

Pęknięcia w betonie reż. Umut Dag, Austria 2014, 105′

Po dziesięcioletniej odsiadce za zabójstwo i posiadanie narkotyków,Ertan wychodzi na wolność i zatrudnia się na budowie centrum dla młodzieży. Okazuje się, że często przesiaduje tam jego 15 letni syn Mikail, pracujący w piwnicy nad demo rapowych utworów, które ma nadzieję uczynią go sławnym i bogatym. Aby sfinansować swoje marzenia, Mikail sprzedaje zioło w popularnym klubie. Jego sytuacja komplikuje się, kiedy postanawia rozprowadzać cięższe narkotyki. „Pęknięcia w betonie” to opowieść o szukaniu porozumienia między nieznającymi się reprezentantami dwóch pokoleń – ojcem i synem oraz o rodzicielu, który za wszelką cenę stara się aby jego syn uniknął podobnych błędów. Odnosi jednak pyrrusowe zwycięstwo..
Ceny biletów 12zł/ 14zł na każdy seans

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń