MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Kadr z filmu Kacper i Emma

Ferie w Kinie Centrum

Kadr ze spektaklu Walizka

Teatroteka: Walizka, reż. Wawrzyniec Kostrzewski

Kadr z filmu "Sen o Warszawie"

Opublikowano: 5 marca 2015 Views: 1960 Kino Centrum, Wydarzenia

Pokaz specjalny „Sen o Warszawie”

29 marca, niedziela, g. 18.00 i 20.00 / bilety: 12/14 zł
W związku z ogromnym zainteresowaniem widzów, na specjalną prośbę powtarzamy pokaz filmu o Czesławie Niemenie dwukrotnie – w najbliższą niedzielę (29 marca), o godzinie 18.00 i 20.00.

Zapraszamy na „Sen o Warszawie” w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, jest to pierwszy pełnometrażowy film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni – w sumie ponad 50 osób – a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.

Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku w plebiscycie tygodnika „Polityka” na wykonawcę wszech czasów. Był człowiekiem-instytucją, jednym z nielicznych, którzy tworzyli nieprzerwanie dla czterech generacji Polaków. Jego twórczość nie tylko tworzy kanon polskiej piosenki i stanowi nieustającą inspirację dla młodszych artystów, a muzykę rozrywkową podniosła do rangi prawdziwej sztuki, ale i wrosła w polską kulturę popularną (film Magowskiego otwiera scena, gdy znad stadionu klubu Legia Warszawa niesie się chóralny śpiew kibiców: „Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni…”). Fani muzyka przypomną sobie jego najważniejsze przeboje, a starsi widzowie – własną młodość.

bilety: 12 / 14 zł

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń