MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

II Wieczór z Van Goghiem

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy,...

Opublikowano: 1 października 2019 Views: 637 Kino Centrum, Wydarzenia

Z ORGANKIEM O FILMACH: pokaz filmu “Mowa ptaków”

Kiedy: 8 października (wtorek), godz. 18.00

Z ORGANKIEM O FILMACH to nowy cykl spotkań i dyskusji, którego stałym gościem będzie Tomasz Organek – uznany muzyk i literat, laureat prestiżowych nagród za działalność artystyczną.

“Kino, tak jak muzyka i literatura, od dziecka fascynuje mnie swobodą i brakiem ograniczeń. Kino jest sztuką, a sztuka wolnością. A ponieważ wolność kocham, kocham również i kino” – Tomasz Organek.

Zaczynamy we wtorek 8 października o godz. 18.00. Porozmawiamy o filmie Mowa ptaków / Bird Talk Xawerego Żuławskiego. Zapraszamy!
Bilety w cenie 12 zł ulgowy, 14 zł normalny.

Pokaz filmu: godz. 18.00.
Dyskusja: ok. godz. 20.30.

Bohaterami Mowy ptaków są ludzie funkcjonujący na marginesie społeczeństwa – nauczyciel historii, którego poglądy odstają od dominującej narracji, bezrobotny polonista, sprzątaczka, kwiaciarka, kompozytor cierpiący na trąd i licealistka przygotowująca swój pierwszy film. Ci zepchnięci na margines bohaterowie muszą poradzić sobie w świecie, w którym bezmyślność i podążanie za tłumem stają dominująca postawą.

Mowa ptaków to ekranizacja ostatniego scenariusza zmarłego w 2016 roku Andrzeja Żuławskiego. Muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński, wieloletni współpracownik Żuławskiego i Andrzeja Wajdy. Za zdjęcia odpowiada Andrzej Jaroszewicz, z którym Andrzej Żuławski pracował wcześniej między innymi przy “Na srebrnym globie” i “Szamance”. “Mowa ptaków” jest dzięki temu wspaniałym hołdem dla jednego z najbardziej niepokornych twórców w historii polskiego kina i niezwykłym komentarzem na temat wykluczenia i mechanizmów działania współczesnego społeczeństwa.

Mowa ptaków to też niezwykła opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć na margines. Mowa ptaków jest niepokorna, anarchistyczna i szalona. Nie pozwoli o sobie zapomnieć przez długie miesiące

Zwiastun:

Wydarzenie współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń