MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Dzięki Bogu, reż. François Ozon, Belgia / Francja 2019,...

Z ORGANKIEM O FILMACH: pokaz filmu Mowa ptaków

Opublikowano: 30 września 2019 Views: 499 Kino Centrum, Wydarzenia

II Wieczór z Van Goghiem

Kiedy: 6 października (niedziela)

godz. 18.05 – Van Gogh i Japonia (film dokumentalny z cyklu „wystawa na ekranie”)
bilety w cenie 15 zł ulgowy / 17 zł normalny
Rezerwacja elektroniczna: klik

godz. 20.00 – Van Gogh. U bram wieczności (pokaz przedpremierowy!)
Rezerwacja elektroniczna: klik
bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

W 2017 roku zorganizowaliśmy Wieczór z Van Goghiem. Zaprezentowaliśmy wówczas dokument Vincent van Gogh. Nowy sposób widzenia oraz animowaną fabułę Twój Vincent. Pokazowi drugiego filmu towarzyszyło spotkanie z artystkami, które pracowały nad tym wyjątkowym dziełem. Wydarzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie. Teraz zapraszamy na II wieczór z Van Goghiem i równie interesujące filmy!

VAN GOGH I JAPONIA

„Zazdroszczę Japończykom” napisał Van Gogh do swojego brata Theo. Na wystawie, na podstawie której powstał ten film – Van Gogh i Japonia w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie – można zrozumieć, dlaczego. Choć Vincent van Gogh nigdy nie odwiedził Japonii, to kraj ten wywarł największy wpływ na niego samego i jego sztukę. Nie można zrozumieć Van Gogha bez zrozumienia, w jaki sposób sztuka japońska dotarła do Paryża w połowie XIX wieku, a także jej głębokiego wpływu na artystów takich, jak Monet, Degas, a przede wszystkim Van Gogh.
Odwiedzając nowe galerie sztuki japońskiej w Paryżu, a następnie tworząc swój własny wizerunek Japonii – poprzez dogłębne badania, kolekcjonowanie drzeworytów i szczegółowe dyskusje z innymi artystami – spotkanie Van Gogha z japońskimi dziełami sztuki nadało jego pracom nowy i ekscytujący kierunek. Po opuszczeniu Paryża wyjechał na południe Francji – do tego, co uważał za zbliżone do swego rodzaju Japonii, jaką tylko mógł znaleźć. Kolejne bardzo twórcze, ale i pełne problemów lata muszą być postrzegane w kontekście Van Gogha naginającego wpływy japońskie do swojej woli i określania się przez niego jako nowoczesny artysta z widocznymi azjatyckimi „korzeniami”. W tej mało znanej historii sztuki Van Gogha widzimy, jak ważne było jego studiowanie Japonii. Film przenosi widza nie tylko do Francji i Holandii, ale także do Japonii, aby dalej eksplorować niezwykłe dziedzictwo, które wpłynęło na Van Gogha i uczynił go artystą, którego znamy dzisiaj.

Zwiastun:

VAN GOGH. U BRAM WIECZNOŚCI

Zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta Van Gogha (Willem Dafoe). Malarz wyjeżdża z Paryża do Arles w Prowansji. Zafascynowany feerią barw i grą światła, tworzy najsłynniejsze obrazy. Stopniowo popada też w obłęd… Film odkrywa tajemnicę jego zagadkowej śmierci i przedstawia jako człowieka z krwi i kości, wspieranego przez brata i przyjaciela Paula Gauguina, z którym pod koniec życia popada w konflikt. W obsadzie Mads Mikkelsen, Emmanuelle Seigner, Oscar Isaac i Rupert Friend. Willem Dafoe otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Aktora na festiwalu w Wenecji i nominację do Oscara.

Zwiastun:

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń