MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

12. Grand OFF 2019 – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy...

Podwójne życie, reż. Olivier Assayas, Francja 2018, 108′

Opublikowano: 20 maja 2019 Views: 413 Kino Centrum, Wydarzenia

LISTOPAD – pokaz specjalny i panel dyskusyjny poświęcony polskiej bajce ludowej

Kiedy: 30 maja (czwartek), godz. 15.30

Kino Centrum oraz Wydział Filologiczny UMK zapraszają na pokaz specjalny filmu Listopad i panel dyskusyjny poświęcony polskiej bajce ludowej.
Wydarzenie towarzyszące konferencji naukowej Polska bajka ludowa w badaniach interdyscyplinarnych zorganizowanej na Wydziale Filologicznym UMK w dn. 30–31 maja 2019.

Wstęp wolny!

Pokaz i dyskusję uzupełni promocja powstałego w Zakładzie Folklorystyki i Literatury Popularnej trzytomowego “Słownika polskiej bajki ludowej” (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2018; zob. strona projektu i wersja elektroniczna słownika: bajka.umk.pl).

O filmie:

Listopad, reż. Rainer Sarnet, Estonia/Polska/Holandia 2017

LISTOPAD stanowi adaptację estońskiej powieści Rehepapp ehk November Andrusa Kivirähka. Film łączy w sobie elementy magii, czarnego humoru i romansu. Fabułę osadzono w pogańskiej estońskiej wsi, w której panoszą się wilkołaki, duchy i zaraza. Główną bohaterką filmu jest młoda chłopka, Liina, rozpaczliwie i beznadziejnie zakochana w Hansie, młodym chłopaku ze wsi. Bezbrzeżna tęsknota powoduje, że dziewczyna zamienia się w wilkołaka… Z kolei największym problemem, z jakim mierzą się wieśniacy, jest to, by przetrwa mroźną i mroczną zimę. Do osiągnięcia tego celu nie cofną się przed niczym. Okradają siebie wzajemnie, swoich niemieckich panów, duchy, Diabła i Jezusa. Kradzież staje się ich obsesją. Zaczynają coraz bardziej przypominać nie ludzi, ale skrzaty (po estońsku “kratt”) ― bezduszne stworzenia, którym wydają rozkazy.

Zwiastun filmu:

Wydarzenie współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń