MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Lekcja czytania obrazu: Mieczysław Wiśniewski

Cyberkultura_05: holografia

Opublikowano: 3 marca 2022 Views: 962 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

#kinozUkrainą – pokazy specjalne filmów ukraińskich

Kino Centrum w CSW Toruń zaprasza na pokazy specjalne filmów ukraińskich – #kinozUkrainą ??

Kiedy:
4 marca (piątek), godz. 20.00 – ZŁE DROGI
5 marca (sobota), godz. 17.30 – MOJA WOJNA
6 marca (niedziela), godz. 18.00 – U311 CZERKASY

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.
Dochód ze sprzedaży biletów w dn. 4–6 marca przekażemy na pomoc dla Ukrainy ??

O filmach:

ZŁE DROGI (2020), reż. Natalia Worożbyt
Link do rezerwacji elektronicznej: klik
Mężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko na punkcie kontrolnym. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków-żołnierzy na zniszczonym placu miejskim. Dziennikarz jest przetrzymywany w niewoli i brutalnie atakowany. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków. Cztery historie rozgrywające się na tle dróg Donbasu, naznaczone dezorientacją, paranoją i terrorem, które kwestionują pojęcie prawdy. Film zdobył nagrodę Verona Film Club Award w trakcie Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji oraz był ukraińskim kandydatem do Oscara 2021.

MOJA WOJNA (2020), reż. Masza Kondakowa
Link do rezerwacji elektronicznej: klik
Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych. Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie się toczy walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena). Lera (Waleria Burłakowa) jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma (Ołena Lubynecka) przed 2014 kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci. Jaskier (Iryna Iwanusz) – lekarka, była wolontariuszką od początku konfliktu zbrojnego. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie. Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną. Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę.

U311 CZERKASY (2019), reż. Tymur Jaszczenko
Link do rezerwacji elektronicznej: klik
Jest rok 2014. Myszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.
Film zdobył Nagrodę Publiczności 5. Festiwalu Filmowego UKRAINA!

 

Za grafikę i promocyjne wsparcie dziękujemy Ewenement

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń