MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

ALLAN STARSKI – master class / scenografia w filmie

Synonimy, reż. Nadav Lapid, Francja / Niemcy / Izrael...

Opublikowano: 22 października 2019 Views: 1460 Kino Centrum, Wydarzenia

KINO JAZZ – II Wieczór jazzowy w Kinie Centrum!

Kiedy: 29 października (wtorek), godz. 20.00

MILES DAVIS: BIRTH OF THE COOL

Życie i kariera muzycznego giganta, ikony światowej kultury Milesa Davisa, prawdziwego wizjonera, innowatora i twórcy, który nie pozwolił zamknąć się w sztywnych ramach i ożywił słowo „cool”.

Elegancki i próżny. Bezduszny, konfliktowy i kontrowersyjny. Wspaniały i witalny. Geniusz. Mężczyzna z tak pięknym dźwiękiem, że może złamać ci serce.

Głównym celem życia Milesa Davisa była jego ciągła determinacja do przekraczania granic i życia na własnych warunkach. To sprawiło, że stał się gwiazdą – ale bardzo utrudniło mu życie z ludźmi, którzy najbardziej go kochali. Raz po raz, w muzyce i w życiu, Miles zrywał z konwencją – i kiedy myślał, że jego dzieło stało się nową konwencją, zmieniał je ponownie. Odważne lekceważenie tradycyjnych zasad przez Milesa ale także jasność widzenia, nieustępliwość i nieustanne pragnienie nowych doświadczeń uczyniły go inspirującym artystą dla muzyków i ikoną dla pokoleń słuchaczy. Stał się innowatorem w muzyce – od bebop po „cool jazz”, nowoczesne kwintety, muzykę orkiestrową, jazz fusion, rock and roll, a nawet hip-hop.

Miles Davis w niepublikowanych wcześniej materiałach archiwalnych, studyjnych i na unikalnych zdjęciach.

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny

 

O twórcy:

Stanley Nelson – reżyser, producent i scenarzysta. Dwukrotny laureat nagród Emmy za dokumenty Freedom Riders (2010) i Amerykańskie doświadczenia (1988). Jest dzisiaj głównym kronikarzem życia Afroamerykanów, pracującym w branży dokumentalnej. Jego pełnometrażowe filmy łączą przekonującą narrację i bogatą warstwę historyczną, rzucając nowe światło na znane i niedocenione aspekty amerykańskiej przeszłości. Zdobywca wielu nagród i odznaczeń, m.in. medalu National Humanites przyznanego przez prezydenta Baracka Obamę.

 

Cytaty z recenzji:

Variety
„Znakomicie zrobiony dokument Stanleya Nelsona zagłębia się w mistykę Milesa Davisa: jego brzmienie, gwiazdorstwo i kult osobowości. Kuszący portret artysty: bogaty, żałobny, romantyczny, triumfalny, tragiczny, radosny i wyjątkowo szczery”
„Nawet jeśli nigdy nie słyszałeś Milesa – po tym filmie zrozumiesz istotę jego geniuszu”
„Spora dawka emocjonalnych wywiadów, oszałamiający rozmiar archiwalnych materiałów – tak należy robić filmy dokumentalne – pokazać życie , które już znasz od strony której jeszcze nie poznałeś”
Birth Of The Cool zawiera wszystko co stworzyło Milesa i jego unikatowy dźwięk. To film kompletny”

Rolling Stone
Birth of the Cool to historia skomplikowanej osobowości oraz muzycznych rewolucji legendy jazzu przedstawiona w dwugodzinnym obrazie. Stanley Nelson to zawodowiec – na seansie jego filmu dostaniecie wszystko czego chcieliście”

The Hollywood Reporter
„Film jest bogaty w rzadkie ujęcia i zdjęcia. Większość fanów pewnie by sobie życzyła aby ten portret Davisa trwał co najmniej 10 lub 12 godzin”

Los Angeles Times
„Będziesz chciał znów posłuchać muzyki Milesa po obejrzeniu tego filmu, a kiedy to zrobisz, możesz poczuć ją trochę głębiej.”

 

Zwiastun:

Organizatorzy wydarzenia: Kino Centrum, Musicine

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń