MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

NA TEMAT: Spotkanie z Andrzejem Krawczykiem, autorem książki Prezydenci...

Warsztaty fotografii natychmiastowej z marką Instax

Opublikowano: 29 stycznia 2024 Views: 346 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

DZIEŃ I NOC – pokaz specjalny i spotkanie z twórcami filmu

Kiedy: 1 lutego 2024 (czwartek), godz. 18.00

godz. 18.00 – seans
ok. godz. 19.30 – spotkanie z twórcami Katarzyną Machałek i Łukaszem Machowskim
Bilety w cenie 14 zł ulgowy / 16 zł normalny: KLIK

Dwie historie opowiadające o kobiecej przyjaźni i towarzyszącej jej magii. Film zabiera widzów w podróż na Roztocze – do dzikiej, leśnej krainy na wschodzie Polski, gdzie magiczne obrzędy i wierzenia ludowe są od pokoleń silnie obecne w życiu jej mieszkańców. Tu wciąż można spotkać staruszki żyjące w niebieskich chatkach, szamanki odprawiają rytuał wylewania wosku, a bagna skrywają dusze przodków. Kobiety z Roztocza, pomimo wielu przeciwności losu, zawsze trzymały się razem. Łączyła je pasja do śpiewu ludowego oraz czułość we wzajemnych relacjach.
Forma narracji hybrydowej, łącząca fabułę z czysto dokumentalną obserwacją, pozwoliła twórcom w oryginalny sposób opowiedzieć o młodości i starości kobiet z Roztocza, tworząc filmową mozaikę. W roli głównej wystąpiła Sandra Korzeniak, wcielając się w wiedźmę Nawoję, a muzykę do filmu skomponował wybitny kompozytor z Wenezueli, Nascuy Linares.

O twórcach:
Katarzyna Machałek i Łukasz Machowski tworzą reżyserski duet, mieszkają i pracują pomiędzy Londynem, a Warszawą. Przez szereg lat produkowali programy dla brytyjskiej dziennika „The Financial Times”. Współpracowali także ze światowej klasy artystami, Ian’em Emes’em, animatorem zespołu Pink Floyd oraz Timem Yip’em, nagrodzonym Oscarem art directorem filmu Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok. Debiut fabularny Katarzyny i Łukasza, film Dzień i Noc (2022), był pokazany w sekcji Polish Days na Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty, a jego światowa premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rydze, gdzie jako jedyny polski film zakwalifikował się do Konkursu Głównego. Chłopaki, pełnometrażowy dokument opowiadający o roku z życia grupy chłopców zamkniętych w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, to ich nadchodzący projekt. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W swojej twórczości, używając rozmaitych form narracyjnych i dokumentalnych, badają bliskie im tematy, takie jak ludzka natura, duchowość oraz to, jak współczesna kultura wpływa i zmienia obie te sfery.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń