MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

WYPRAWA W GŁĄB SZTUKI

Dzień na plus / marzec

Opublikowano: 27 lutego 2017 Views: 1869 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Cronenberg Replay – przegląd filmów Davida Cronenberga

W Centrum Sztuki Współczesnej do 26 marca będzie można odwiedzać wystawę kanadyjskiego reżysera EVOLUTION David Cronenberg. W związku z tym przygotowaliśmy cykl Cronenberg Replay, w którym pokażemy ponownie Nierozłącznych, Nagi lunch, Crash, eXistenZ, Wschodnie obietnice oraz Mapy gwiazd. Startujemy 7 marca!

Bilety: 10 zł
Zapraszamy!

7 marca (wtorek), godz. 18.00
Nierozłączni, reż. David Cronenberg, Kanada / USA 1988, 115′
Bracia Beverly i Elliot Mantle są bliźniakami i lekarzami ginekologami. Psychicznie jednak bardzo się od siebie różnią – Elliot jest znacznie bardziej przebojowy i zawsze potrafi uwieść kobietę, która mu się podoba. Kiedy już znudzi się swoją zdobyczą, bez jej wiedzy przekazuje ją swojemu nieśmiałemu bratu. Pewnego dnia w ich klinice pojawia się piękna aktorka Claire Niveau, w której Beverly się zakochuje.

9 marca (czwartek), godz. 16.00
Nagi lunch, reż. David Cronenberg, Japonia / Kanada / Wielka Brytania 1991, 115′
Bill Lee jest pisarzem pracującym jako dezynfekator. Pewnego dnia odkrywa, że jego żona odurza się proszkiem do zwalczania karaluchów i postanawia sam tego spróbować. Przenosi się do Międzystrefy, gdzie wreszcie odnajduje wenę twórczą. Międzystrefa jest zamieszkiwana przez różnego rodzaju stwory, a sam Lee pisze swoje teksty na gadającej maszynie do pisania w kształcie karalucha.

14 marca (wtorek), godz. 18.00
Crash. Niebiezpieczne pożądanie, reż. David Cronenberg, Kanada / Wielka Brytania 1996, 100′
James Ballard powoduje wypadek samochodowy, dzięki któremu nawiązuje romans z atrakcyjną i tajemniczą Helen i wkracza w szokujący świat ludzi ogarniętych obsesją wypadków samochodowych. James odkrywa, że niebezpieczeństwo, zapach skóry, metalu i palonej gumy mają w sobie coś perwersyjnie erotycznego.

16 marca (czwartek), godz. 17.00
eXistenZ, reż. David Cronenberg, Kanada / Wielka Brytania 1999, 97′
Organiczne konsole to przyszłość świata gier. Do testów nowego tytułu „eXistenZ” zaproszono nielicznych wybrańców. W trakcie próbnego pokazu dochodzi do zamachu na twórczynię gry. Tak zwani „realiści” usiłują sabotować wprowadzenie „eXistenZ” na rynek. Uszkodzeniu ulega także konsola z jedyną wersją gry. By sprawdzić poprawność programu jego autorka rozpoczyna grę z zaufanym towarzyszem. W trakcie rozgrywki zatraca się powoli granica między rzeczywistością a fabułą „eXistenZ”.

21 marca (wtorek), godz. 18.00
Wschodnie obietnice, reż. David Cronenberg, Kanada / USA / Wielka Brytania 2007, 100′
Nikolai (V. Mortensen) jest osobistym kierowcą Semyona – rezydującego w Londynie bossa rosyjskiej mafii. Jego lojalność zostaje wystawiona na próbę, kiedy poznaje Annę (N. Watts). Anna, poszukując krewnych zmarłej podczas porodu nastolatki, wpada na trop brutalnego przestępstwa, w które zamieszany jest Kirill (V. Cassel) – syn Semyona. Gangsterzy wydają na nią wyrok śmierci, jednak nie spodziewają się, że wcześniej przyjdzie im stawić czoło zauroczonego Anną Nikolaiowi. Thriller twórcy wielokrotnej nagradzanej „Historii przemocy” to brutalna i dynamiczna opowieść prezentująca nieznane oblicze Londynu – miasta opanowanego przez rosyjskie i czeczeńskie organizacje przestępcze, bezwzględnie rywalizujące o wpływy i pieniądze.

23 marca (czwartek), godz. 18.00
Mapy gwiazd, reż. David Cronenberg, Francja / Kanada / Niemcy / USA 2014, 111′
Autor bestsellerowych poradników dr Stafford Weiss jest szanowanym nestorem hollywoodzkiej dynastii. Choć zbił fortunę na doradzaniu innym, nie do końca radzi sobie z sytuacją we własnym domu. Jego żona Cristina (Olivia Williams) większość czasu poświęca karierze ich 13-letniego syna Benjiego od kilku lat mającego poważane problemy z narkotykami. Ich dorastająca córka Agatha (Mia Wasikowska), u której lekarze zdiagnozowali piromanię, zaprzyjaźnia się z Jeromem (Robert Pattinson) – młodym szoferem, któremu marzy się aktorska kariera. Czy przepustką do niej będzie romans z pacjentką Stafforda, aktorką Havaną Segrand (Julianne Moore), która od lat nie potrafi poradzić sobie ze sławą swojej zmarłej matki?

 

 

 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń