MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Sesja popularnonaukowa „Język w filmie”

Anna N. Kmieć – Planetarium [recenzja]

Opublikowano: 5 marca 2017 Views: 3373 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

3 Dni Grozy w CSW!

Centrum Sztuki Filmowej zaprasza na:
3 DNI GROZY – przegląd horrorów
Kiedy: 7–9 kwietnia 2017

 

Program:
piątek, 7 kwietnia:
15.30 – Bodom (85 min.) FEST MAKABRA
18.00 – Upiór w operze, seans z muzyką na żywo
20.30 – Klątwa śpiącej królewny (89 min.) FEST MAKABRA

sobota, 8 kwietnia:
17.00 – Ścieżka zła (82 min.) HISZPAŃSKI MARATON STRACHU
19.00 – Ciało Anny Fritz (76 min.) HISZPAŃSKI MARATON STRACHU
20.45 – Gniazdo ryjówek (95 min.) HISZPAŃSKI MARATON STRACHU

niedziela, 9 kwietnia
14.00 – Pod mroczną górą (99 min.) FEST MAKABRA
16.00 – Atak krwiożerczych donatów (98 min.) FEST MAKABRA
18.00 – Amerykański burger (78 min.) FEST MAKABRA
20.00 – Zombie Express (118 min.) FEST MAKABRA

Bilety na filmy w cenie 10 zł.
Na seans Upiora w operze z muzyką na żywo – 20 zł.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

piątek, 7 kwietnia

godz. 15.30
Bodom, reż. Taneli Mustonen, Finlandia / Estonia 2016, 85′ / FEST MAKABRA

Brutalny fiński horror inspirowany prawdziwą masakrą nad jeziorem Bodom z 1960 roku, która wstrząsnęła całym krajem i do dziś budzi gorące emocje. Reżyser filmu, Taneli Mustonen, znalazł się na liście 10 najbardziej utalentowanych młodych filmowców ze Skandynawii, przygotowanej przez prestiżowy magazyn Variety.
Latem 1960 roku czworo obozujących nad jeziorem nastolatków zostaje brutalnie zaatakowanych nożem podczas snu. Masakrę przeżywa tylko jedno z nich, jednakże nic nie pamięta z koszmarnej nocy, a sam morderca nie zostaje zidentyfikowany ani ujęty. Legendy głoszą, że do dziś ukrywa się w pobliskich lasach. Pół wieku później obozowisko nad jeziorem Bodom odwiedza grupa młodych śmiałków z nadzieją na dobrą zabawę i rozwiązanie tajemniczej sprawy poprzez szczegółowe odtworzenie okrutnego morderstwa. Gdy zapada noc, okazuje się jednak, że nie wszyscy przybyli tu z czystymi intencjami. Stawką w pełnej zaskakujących zwrotów akcji śmiertelnej grze będzie ich życie.

 

godz. 18.00
Upiór w operze, reż. Rupert Julian, Edward Sedgwick, Ernst Laemmle, Lon Chaney, USA 1925, 93′
film niemy z muzyką na żywo
Oprawa muzyczna: Marcin Młynarczyk i Grzegorz Kosowski

Marcin Młynarczyk – multiinstrumentalista, kompozytor, producent, architekt. Współpracował i współpracuje z takimi zespołami jak: The Fuse, Gienek Loska Band, Tajny, Yoda. Skomponował muzykę do wielu filmów dokumentalnych i etiud filmowych. Współpracuje z m.in. Marcinem Świetlickim, Michałem Zabłockim, Barbarą Klicką, Zuzanną Iwańską, Markiem Pospieszalskim, Małgorzata Teklą Tekiel. Występował na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Od kilku lat mieszka pod Toruniem.

Grzegorz Kosowski – gitarzysta, kompozytor, lutnik, czynnie działający na krakowskiej scenie muzycznej. Członek takich formacji jak m.in. The Fuse, Tajny, Rdzeń 2. Występował na wielu festiwalach, krajowych i zagranicznych m.in. Festiwal Sztuki i Filmu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym, „Talkingaboutborders” W Norymberdze, „Tak Brzmi Miasto”, Bluesroads Festiwal, czy Meskalina Blues Festiwal, gdzie zdobył nagrodę najlepszego gitarzysty festiwalu. Współpracuje m.in. z: Małgorzatą Teklą Tekiel, Jorgosem Skoliasem, Jackiem Jagusiem, Michałem Kielakiem. Współdziałał również z Teatrem Promocji Poezji oraz w projekcie „Dziadobus”, współtworząc muzykę do poezji Ryszarda Krynickiego.

Obaj muzycy współpracują ze sobą od wielu lat. Współtworzą zespoły The Fuse i Tajny. Wspólnie skomponowali muzykę do nagrodzonego na Festiwalu Amatorskich Filmów Astronomicznych Time Laps-u W poszukiwaniu gwiazd autorstwa Piotra Potępy.


godz. 20.30

Klątwa Śpiącej Królewny, reż. Pearry Reginald Teo, USA 2016, 89′  / FEST MAKABRA

Klątwa Śpiącej Królewny to niezwykle klimatyczny, gotycki horror z elementami fantasy, odświeżający w mrocznym tonie klasyczną baśń braci Grimm.
Thomas Kaiser (Ethan Peck) niespodziewanie dostaje w spadku ogromny rodowy dwór, od pokoleń należący do jego rodziny, a wraz z nim – pradawną klątwę, której początki sięgają średniowiecznych Wypraw Krzyżowych. Zmuszony do przyjęcia nowej roli „obrońcy” – strażnika wyznaczonego do utrzymania złych demonów w obrębie domu – musi rozwikłać tajemnicę mrocznej rezydencji i wybudzić przetrzymywaną w przerażającej otchłani piękną Briar Rose (India Eisley), którą zna ze swoich koszmarnych snów.

 

sobota, 8 kwietnia

godz. 17.00
Ścieżka zła, reż. Miguel Ángel Toledo, Hiszpania 2012, 82′ / HISZPAŃSKI MARATON STRACHU

Małżeństwo Raula (Gustavo Salmerón) i Any (Irene Visedo) wisi na włosku. Chcąc ratować gasnące uczucie, postanawiają wraz z siedmioletnim synkiem spędzić Boże Narodzenie w malowniczej, zagubionej w górskich ostępach chatce. Ich jedynym gościem jest Samuel (Ariel Castro), mieszkaniec okolicznej wsi, z którym zaprzyjaźnia się Ana. Zaślepiony zazdrością Raúl podejrzewa żonę o romans i postanawia zrobić wszystko, by się na nich zemścić.

 

godz. 19.00
Ciało Anny Fritz, reż. Hèctor Hernández Vicens, Hiszpania 2015, 76′ / HISZPAŃSKI MARATON STRACHU

Świat obiega wiadomość o nagłej śmierci młodej gwiazdy filmowej, Anny Fritz. Gdy jej zwłoki trafiają do kostnicy, pracownik prosektorium i jego dwaj koledzy postanawiają przyjrzeć im się nieco dokładniej. Bliskość nagiego ciała pięknej aktorki sprawi jednak, że posuną się znacznie dalej, niż zamierzali. Za przekroczenie tej granicy przyjdzie im jednak zapłacić wysoką cenę.
Film zadebiutował na amerykańskim SXSW Film Festival, pokazywany był też w sekcji „Nocne szaleństwo” 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz na BFI London Film Festival i Sitges Film Festival.

 

godz. 20.45
Gniazdo ryjówek, reż. Juanfer Andrés, Esteban Roel, Hiszpania 2014, 95′ / HISZPAŃSKI MARATON STRACHU

Hiszpania, lata 50. Montse (Macarena Gómez) jest utalentowaną krawcową, ale od lat nie opuściła progu swojego madryckiego mieszkania – cierpi na agorafobię. Po śmierci matki i zniknięciu ojca (Luis Tosar), kobieta stała się surową opiekunką swojej młodszej siostry (Nadia de Santiago) i coraz bardziej pogrąża się w świecie religijnych rytuałów. Pozorny spokój siostrzanego domostwa zostanie zakłócony, gdy w drzwiach pojawi się przystojny sąsiad w potrzebie…
Film wyprodukowany przez Álexa de la Iglesię, ulubieńca publiczności Tygodnia Kina Hiszpańskiego, był doceniony zarówno przez hiszpańską publiczność, jak i krytyków – był nominowany do nagród Goya w kategorii debiut reżyserski oraz najlepsza rola żeńska (Macarena Gómez), zdobył też statuetkę za najlepszą charakteryzację.
Film zadebiutował na festiwalu w Toronto, pokazywany był też na Sitges Film Festival.

 

niedziela, 9 kwietnia

godz. 14.00
Pod Mroczną Górą, reż. Nick Szostakiwskyj, Kanada 2014, 99′ / FEST MAKABRA

Doskonale przyjęty na festiwalach Fantasia i w Austin („napięcie nie do zniesienia”, „doskonały realizacyjnie”, „najlepszy horror festiwalu”) horror zimowy osadzony w klimatycznym, ośnieżonym krajobrazie Północnej Kanady. Filmowy list miłosny do kultowego horroru Coś Johna Carpentera z Kurtem Russellem.
Grupa archeologów odkrywa w Północnej Kanadzie zakopany w śniegu głaz z wyrytymi na nim pradawnymi napisami i symbolami. Badacze nieświadomie uwalniają starożytnego wirusa, ściągając na siebie nieznaną chorobę, która szybko dopada całą ekipę. Osamotnienie, paranoja i strach spotęgowany wizjami tajemniczej postaci zaostrzają trawiącą ich epidemię, popychając badaczy do coraz brutalniejszych zachowań.

 

godz. 16.00
Atak krwiożerczych donatów, reż. Scott Wheeler, USA 2016, 98′ / FEST MAKABRA

Objadaliśmy się nimi przez lata, teraz przyszła kolej na ich zemstę! Atak krwiożerczych donatów to świadomie kiczowata, bezwstydnie niepoważna i pyszna parodia kina grozy spod znaku kultowego Ataku krwiożerczych pomidorów z 1978 roku, którą oglądać będziecie z WYPIEKAMI!
Na skutek niefortunnego wypadku z chemikaliami zwykłe donaty przeobrażają się w krwiożerczych zabójców. Teraz troje cukierników: Johnny, Michelle i Howard muszą ratować senne miasteczko przed… atakiem krwiożerczych donatów!

 

godz. 18.00
Amerykański Burger, reż. Johan Bromander, Bonita Drake, Szwecja 2014, 78′ / FEST MAKABRA

Nieobliczalny szwedzki horror komediowy składający krwisty hołd amerykańskim fast-foodom i kultowym slasherom z obowiązkowymi cheerleaderkami, kujonami i niezbyt lotnymi intelektualnie mięśniakami. Po seansie Amerykańskiego burgera już nigdy nie spojrzycie tak samo na Wasze ulubione burgery!
Grupa amerykańskich studentów, wśród których znajdują się cheerleaderki, umięśnieni futboliści i pogardzane kujony, wyrusza busem w krajoznawczą podróż po Europie. Po drodze na terenie Szwecji zatrzymują się na skraju leśnej głuszy przy budce z fast-foodem, z dumą sprzedającej stuprocentowe Amerykańskie Burgery. Po skosztowaniu ukochanego dania trafiają do pobliskiej Fabryki Burgerów. Wizyta w odizolowanym przedsiębiorstwie okaże się jednak dla nich śmiertelną pułapką, która niczego nieświadomym turystom odsłoni całą prawdę na temat metod przyrządzania burgerów w Europie.

 

godz. 20.00
Zombie express, reż, Sang-ho Yeon, Korea Południowa 2016, 118′ / FEST MAKABRA

„Zombie express” to naszpikowany widowiskowymi scenami akcji, dynamiczny i krwawy koreański horror o grupie pasażerów rozpędzonego pociągu, walczącej o przetrwanie w kraju opanowanym przez hordy rozszalałych zombie. Pierwszy koreański film, który przekroczył rekordowy próg 10 milionów widzów i produkcja jednogłośnie okrzyknięta przez krytyków jednym z najlepszych horrorów o zombie ostatnich lat. Emocjonujące kino rozrywkowe najwyższej próby!
Seok Woo jest przepracowanym menedżerem w dużej seulskiej korporacji. Odeszła od niego żona, a z córeczką ma chłodne relacje. W dniu urodzin dziewczynki Woo wybiera się z nią do mieszkającej w Pusan matki. Wsiadają do szybkiego pociągu KTX i ruszają w drogę. Tymczasem w kraju wybucha epidemia zombie. Koreę Południową ogarnia chaos, a kolejne ofiary dołączają do hord żywych trupów. Zarażeni trafiają także do pociągu. Podróż momentalnie staje się koszmarem i dramatyczną walką o przetrwanie. Zombie Express, tak jak większość wybitnych horrorów, nie jest tylko filmem dostarczającym dobrą rozrywkę, lecz także skrywa w sobie głębszy przekaz – krytykę korporacyjnego establishmentu oraz opowieść o poświęceniu podczas apokalipsy.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń