MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Spacer tematyczny: Toruńskie góry i doliny

Strefa wymiany myśli – architektura sakralna PRL

Opublikowano: 7 czerwca 2021 Views: 2051 Kino Centrum, Strona główna

12. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Kino Centrum w CSW Toruń zaprasza!

PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO

Kiedy: 18–25 czerwca 2021

Wspólnie z Instytutem Francuskim w Polsce zapraszamy na najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. W programie znalazły się filmy wybrane na festiwal w Cannes i docenione przez francuską Akademię Filmową, m.in. poruszająca historia o powrocie do rodzinnych korzeni – „DNA” w reżyserii Maiwenn, błyskotliwa komedia romantyczna o tym jak odpowiedni dobór słów wpływa na relacje międzyludzkie – „Weselny toast” w reżyserii Laurenta Tirarda, a także zdobywca 7 tegorocznych nagród Cezara „Żegnajcie głupcy” Alberta Dupontela, tragikomedia o próbie naprawy błędów młodości ze wspaniałą rolą Virginie Efira.

Bilety na poszczególne filmy w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

Program i rezerwacja elektroniczna pod linkiem: https://goout.net/pl/12-przeglad-nowego-kina-francuskiego/szhswir/

 

PROGRAM:

18.06.2021 (piątek)

godz. 20.15 – Pokój 212 (Chambre 212), reż. Christophe Honoré, Francja, Belgia, Luksemburg 2019, 87 min.

Obsada: Chiara Mastroianni, Benjamin Biolay, Vincent Lacoste

Po dwudziestu latach małżeństwa Maria postanawia odejść. Pewnego wieczoru przenosi się do pokoju 212 w hotelu naprzeciwko domu. Stamtąd ma widok na swoje mieszkanie, męża, małżeństwo. Zastanawia się, czy podjęła słuszne decyzje. Liczne postaci z jej życia mają na ten temat swoje zdanie i chcą je zakomunikować.

—————————————–

19.06.2021 (sobota)

godz. 14.00 – Podróż księcia (Le Voyage du prince), reż. Jean-François Laguionie, Xavier Picard, Francja, Luksemburg 2019, 86 min. (animacja)

Woda wyrzuca starego księcia na brzeg. Rannego i nieco zagubionego rozbitka znajduje Tom – chłopiec, którego rodzice są naukowcami. W ich domu przybysz dochodzi do siebie, zaprzyjaźnia się z troskliwym opiekunem i dzięki niemu z zafascynowaniem poznaje krainę, o której nie miał pojęcia. Niestety para naukowców widzi w tajemniczym gościu przede wszystkim niezwykle ciekawy obiekt badań i eksperymentów. Profesor Victor pragnie wykorzystać księcia do udowodnienia swojej naukowej tezy o istnieniu zupełnie innego gatunku stworzeń…

—————————————

godz. 16.00 – Komedianci debiutanci (Un triomphe), reż. Emmanuel Courcol, Francja 2019, 105 min.

Obsada: Kad Merad, David Ayala, Lamine Cissokho

Zagraliby w stand-upie lub komedii. Etienne, aktor prowadzący warsztat teatralny w więzieniu, proponuje wystawić „Czekając na Godota” Samuela Becketta. Początkowo niechętna grupa kilku skazanych, z czasem angażuje się w próby poważnego przedsięwzięcia. Jest jednocześnie głośno, wesoło i filozoficznie. Wspólne wycieczki poza areszt zbliżają mężczyzn. Między reżyserem i aktorami rodzi się specyficzna więź. Jej zwieńczenie nastąpi podczas premiery w Paryżu.

Podnosząca na duchu komedia obyczajowa inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

—————————————-

godz. 18.00 – Lato 85 (Été 85) reż. François Ozon, Francja 2019, 100 min.

Obsada: Félix Lefebvre, Benjamin Voisin, Philippine Velge

Tak można kochać tylko, gdy jest się nastolatkiem. Głównym bohaterem nowego filmu François Ozona jest szesnastoletni Alexis, który niedawno przeprowadził się z rodzicami na normandzkie wybrzeże. Chłopak ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy wypływa za daleko na swojej małej łódce od poważnych kłopotów ratuje go nieznajomy – piękny jak słoneczne niebo David. Stąd już mały krok do płomiennego uczucia, które – jak wiemy od początku filmu z relacji Alexisa (jednocześnie narratora opowieści) – szybko i tragicznie się zakończy. Na odpowiedź „jak” i „dlaczego” trzeba będzie trochę poczekać, rozkoszując się ostatnim tak pięknym latem w życiu obu chłopaków.

Ozon znów udowadnia, że jest utalentowanym filmowym stylistą i zwinnie przeplata wątek romantyczny z kryminalnym, podsycając tym samym nastrój tajemnicy i skalę nastoletnich emocji. Klimat świetnie buduje tu muzyka (motywem przewodnim jest utwór „Sailing” Roda Stewarta), kolory, perfekcyjnie odtworzone lata 80., nadmorski nastrój, a przede wszystkim duet młodziutkich aktorów – Felix Lefebvre i Benjamin Voisin, francuscy kuzyni Timothée Chalameta, którym towarzyszy wspaniała Valeria Bruni-Tedeschi. Scenariusz został luźno oparty na powieści Aidana Chambersa Dance on My Grave.

———————————————-

20.06.2021 (niedziela)

godz. 12.30 – Podróż przez historię kina francuskiego (Voyage à trawers le cinema français), reż. Bertrand Tavernier, Francja 2016, 191 min.

„Praca obywatela i szpiega, badacza i malarza, kronikarza i człowieka żądnego przygód, tak doskonale opisało ją wielu autorów – od Casanovy po Gillesa Perraulta. Czyż nie jest to piękna definicja zawodu reżysera filmowego? Tak właśnie chcielibyśmy określić Renoira, Beckera, Vigo – twórcę „Atalanty”, Duviviera, a także Truffauta czy też Demy’ego. Również Maksa Ophülsa i Bressona. Oraz reżyserów mniej znanych, takich jak Grangier, Gréville czy Sacha, którzy jedną sceną lub jednym filmem rozpalają emocje, wydobywają zdumiewające prawdy. Chciałbym, aby ten film był wyrazem wdzięczności dla tych wszystkich reżyserów, scenarzystów, aktorów, muzyków, którzy pojawili się w moim życiu. Pamięć ogrzewa: ten film jest niczym wiaderko węgla na zimowe wieczory.” Bertrand Tavernier

——————————————————

godz. 18.15 – Powrót (Revenir), reż. Jessica Palud, Francja 2019, 87 min.

Obsada: Niels Schneider, Adèle Exarchopoulos, Patrick d’Assumçao

Na wieść, że jego matka umiera, Thomas wraca po latach do rodzinnej wsi w południowo-wschodniej Francji. Wkrótce okazuje się, że zerwane relacje będzie nadzwyczaj trudno naprawić, ale niespodziewanie pojawia się szansa na stworzenie zupełnie nowych.

———————————————————–

godz. 20.00 – DNA (ADN), reż. Maïwenn, Francja 2020, 90 min

Obsada: Maïwenn, Fanny Ardant, Louis Garrel

Maïwenn, nagrodzona w Cannes reżyserka, powraca z mocnym i poruszającym portretem rodzinnym, czerpiącym z osobistej, złożonej historii.

Lato w Paryżu, miasto pustoszeje. Neige regularnie odwiedza ukochanego dziadka w domu spokojnej starości. To on ją wychowywał i chronił przed toksyczną rodziną, w której od lat szaleje emocjonalna burza. Kiedy Emir umiera, wszystkie międzypokoleniowe nierozwiązane konflikty wracają z nową mocą i zmuszają Neige do zgłębienia swej tożsamości.

————————————————————

22.06.2021 (wtorek)

godz. 18.00 – Gagarine (Gagarine), reż. Fanny Liatard, Jérémy Trouilh, Francja 2020, 97 min.

Obsada: Alséni Bathily, Lyna Khoudri, Jamil McCraven

16-letni Yuri spędził całe życie w Gagarine Towers, rozległym kompleksie mieszkaniowym z czerwonej cegły. Kiedy plany rozbiórki domu i eksmisji jego społeczności stają się rzeczywistością, Yuri postanawia stawić temu opór. Wraz ze swoimi przyjaciółmi Dianą i Houssamem rozpoczyna misję uratowania Gagarine, przekształcając posiadłość we własny „statek kosmiczny”…

————————————————————-

23.06.2021 (środa)

godz. 20.15 – Dyskretny urok niebezpiecznych myśli (Les choses qu’on dit, les choses qu’on fait), reż. Emmanuel Mouret, Francja 2020, 124 min.

Obsada: Camélia Jordana, Niels Schneider, Vincent Macaigne

Daphné i Maxime dość nieoczekiwanie spotykają się na urokliwej francuskiej prowincji. Będąca w trzecim miesiącu ciąży kobieta wyjechała tam ze swoim partnerem François. Z kolei dla jego kuzyna Maxime’a to próba złapania równowagi po bolesnym rozstaniu. Kiedy okazuje się, że François musi na kilka dni wyjechać, bohaterowie natychmiast znajdują wspólny język i zbliżają się do siebie. Dzielą pełne rozczarowań i frustracji podobne związkowe doświadczenia, które poznajemy w serii retrospekcji. Szybko okazuje się, że gdy mowa jest o miłości, nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

————————————————————–

24.06.2021 (czwartek)

godz. 18.00 – Żegnajcie głupcy (Adieu les cons), reż. Albert Dupontel, Francja 2019, 87 min.

Obsada: Virginie Efira, Albert Dupontel, Nicolas Marié

Kiedy 43-letnia Suze Trappet dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chora, postanawia odszukać dziecko, które zmuszona była oddać, gdy miała 15 lat. Na swojej drodze spotyka wypalonego zawodowo 50-latka JB oraz niewidomego archiwistę i niepoprawnego optymistę – pana Blina. Wspólnie rozpoczynają spektakularne, a zarazem nieprawdopodobne poszukiwania.

—————————————————————-

25.06.2021 (piątek)

godz. 18.00 – Weselny toast (Le Discours) reż. Laurent Tirard, Francja 2020, 88 min.

Obsada: Benjamin Lavernhe, Sara Giraudeau, Kyan Khojandi

Wszyscy znamy wesela, z których chce się uciec i przemowy, których nie chcemy wygłaszać. Ciepły, dający nadzieję „Weselny toast” ma wszystko, za co uwielbiamy francuskie komedie. Adrien niedawno rozstał się z dziewczyną. A dokładnie to ona oświadczyła, że potrzebuje przerwy i zatrzasnęła za sobą drzwi. Kiedy więc zostaje poproszony o wygłoszenie tytułowego toastu na weselu siostry, kreśli w wyobraźni kolejne jego wersje i są to głównie scenariusze porażki. Rozpamiętując początki swojego związku i usiłując dociec, co poszło nie tak, bohater „Weselnego toastu” zerka pod stołem na telefon. Czy była odpowie na jego wiadomość?

Tags: , , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń