MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wystawy w ramach II edycji Festiwalu Architektury i Wzornictwa...

Bryan Adams

Bryan Adams „EXPOSED”

Centrum Sztuki i Techniki MANGGHA w Krakowie, projekt Arata Isozaki & Associates, K. Ingarden, J. Ewy & Jet Atelier, wykonawca makiety Nowe Studio Wojciech Nowicki, fot. Marcin Czechowicz, dzięki uprzejmości MSN

Opublikowano: 25 sierpnia 2015 Views: 8793 Press Room

Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku

17.09 – 22.11.2015

otwarcie wystawy: 17 września, czwartek, godz. 19.00

kuratorzy: Cezary Lisowski, Marta Kołacz

koncepcja kolekcji: Tomasz Fudala, Ewa P.Porębska

Już we wrześniu w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu pokazana zostanie kolekcja makiet „Architektury-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, która prezentuje najważniejsze budynki, jakie powstały w Polsce po 1989 roku.

W 2014 roku, z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia czasopisma „Architektura-murator” – najważniejszego magazynu zajmującego się polską architekturą współczesną – przygotowano zbiór 25 makiet prezentujących najlepsze polskie realizacje budowlane ostatniego ćwierćwiecza. Po zorganizowanej w MSN w Warszawie wystawie modele przekazane zostały do kolekcji tegoż muzeum i stanowią obecnie zbiór unikatowy w skali kraju.

Przedstawiając realizacje tworzące warszawską kolekcję jako „przełomowe” dzieła architektury polskiej, wystawa pokazuje, jak znaczące miejsce w transformacji ustrojowej zajmuje architektura. Prezentowane w ramach kolekcji budynki niejednokrotnie dokonywały zmian w sposobie myślenia o architekturze w Polsce, wyznaczały nowe trendy, wyróżniały się na tle innych i stawały się zapisem historycznej dynamiki.

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń