MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Do czterech razy sztuka

Zdjęcie z zajęć

Filozofia sztuki (licea)

Opublikowano: 1 stycznia 2012 Views: 1790 Projekty archiwalne

Do pięciu razy sztuka

Wakacyjny cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży organizowanych we współpracy z 4 ośrodkami kultury w Toruniu.

Pięć toruńskich instytucji, sześć dni intensywnych działań, eksperymenty plastyczne, teatralne i multimedialne – to wszystko czekać będzie na uczestników drugiej już edycji warsztatów Do pięciu razy sztuka, które odbędą się w Toruniu już na początku lipca. Cykl ma za zadanie przybliżyć  mieszkańcom potencjał edukacyjny toruńskich instytucji i dać możliwość „skosztowania” niezwykłych działań, które dzieją się w ich murach. Edukacja jest zawsze jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed przygotowującą program dla publiczności placówką kulturalną. Jest to bardzo skomplikowany, wieloletni i wymagający sporych nakładów proces „oswajania” publiczności z instytucją oraz uczenia języka sztuki i kultury. Dział Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej we współpracy z Domem Harcerza, Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka, Młodzieżowym Domem Kultury oraz Działem Edukacji Muzeum Etnograficznego w Toruniu zapraszają na adresowany dla dzieci i młodzieży cykl działań artystycznych.

Do pięciu razy sztuka to wyselekcjonowane wydarzenia dla najmłodszych odbiorców, warsztaty, tworzenie, poznawanie granic własnej kultury i przekraczanie ich. Na cykl składają się zarówno teatr i muzyka, malarstwo i design, historia i współczesność. To impreza integrująca wszystkie dziedziny sztuki i przedsięwzięcie tworzące unikalną platformę prezentacji i uczestnictwa w edukacji kulturalnej dla najmłodszych. Goszcząc codziennie w innej instytucji uczestnicy, zmierzą się z kreowaniem sytuacji twórczych, doświadczając tym samym spektrum działań i możliwości, które dziś otwiera obcowanie ze sztuką w jej różnorodnych odmianach.

MIEJSCA I DZIAŁANIA czyli co będzie się działo?

Eduakcje czyli Dział edukacji Centrum Sztuki Współczesnej ‚Znaki Czasu’ zaprosi uczestników do własnych nieskrępowanych eksperymentów i twórczych prowokacji, przybliżając prezentowaną na wystawach w CSW sztukę współczesną. Podążając tropem wielkich artystów-projektantów pod lupę wzięte zostaną zagadnienia plakatowej formy- od kompozycji do typografii, prześledzimy niuanse plam, kolorów i mocnego cięcia. Budując i projektując wspólne i indywidualne konstrukcje, uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje siły w zakresie myślenia przestrzennego, geometrycznego, kompozycyjnego oraz doskonalić zdolności manualne. Podczas warsztatów będziemy poznawali tajemnice atelier wybitnych fotografów, przeanalizujemy ich dorobek, twórczo podejmiemy tematy fotografii prasowej, portretowej, fotografii makro i przyrodniczej.

Spotkanie w Muzeum Etnograficznym odbywać się będzie na wystawie czasowej Zofia Stryjeńska – ludowe fascynacje, prezentującej prace artystki odzwierciedlające fascynacje ludowością. Podczas zajęć uczestnicy poznają wieloaspektowość sztuki artystki ze szczególnym zwróceniem uwagi na inspiracje dawnymi wiejskimi ubiorami, własnoręcznie wykonają  lalki-kukiełki dla których inspiracją będą stroje na obrazach Stryjeńskiej i muzealne eksponaty, a następnie odegrają fragmenty Bajki o Śpiącej Królewnie wg scenariusza Z. Stryjeńskiej.

Podczas działań w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka powstaną kompozycje rysunkowe inspirowane bogatym światem zwierząt. Stworzone przez uczestników zajęć wielkie barwne, wycięte z papieru figury ssaków, ptaków, gadów i płazów będą elementami wielkoformatowej kompozycji, która powstanie w Centrum Sztuki Współczesnej ‚Znaki Czasu’ w trakcie podsumowania warsztatów.

Młodzieżowy Dom Kultury zaprosi uczestników na warsztaty wokalne oraz tańca współczesnego. Taniec, który od wielu pokoleń jest formą obrazową, zwracającą uwagę na estetykę ruchu, dynamikę, wrażliwość i indywidualizm jest dla każdego i każdy może odnaleźć w sobie zupełnie nowy potencjał, nowe możliwości ruchowe i psychofizyczne, poczuć się lepiej i pewniej w swoim własnym ciele. Podczas warsztatów wokalnych można będzie zaś wspólnie pomuzykować, poznać tajniki emisji głosu w oparciu o ćwiczenia oddechowe, mimiczne, rezonacyjne, artykulacyjne i dykcyjne.

Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza zaproponuje zaś zabawy z wykorzystaniem technik teatralnych. Podczas zajęć uczestnicy przygotują i odegrają wspólnie krótkie etiudy w oparciu o rekwizyty i scenografię, którą sami przygotują i zaimprowizują.

Projekt skierowany jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Zajęcia realizowane będą w pięciu grupach wiekowych.

Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 12.00, natomiast sobotni finisaż od 12.00 do 14.00

Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Na zajęcia obowiązują zapisy pod adresem e-mail: eduakcje@csw.torun.pl lub numerem telefonu: 56 610 9716

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń