MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zdjęcie z zajęć

Filozofia sztuki (licea)

Zdjęcie z warsztatów

DZIEŃ NA PLUS / Wykłady dla seniorów w styczniu

Opublikowano: 1 stycznia 2015 Views: 2284 Edukacja, Projekty archiwalne

Do sześciu razy sztuka!

Do sześciu razy sztuka! to wakacyjny cykl warsztatów dla dzieci, organizowanych przez CSW we współpracy z 5 różnymi ośrodkami kultury w Toruniu. 6 toruńskich instytucji, sześć dni intensywnych działań, eksperymenty plastyczne, teatralne i multimedialne – to wszystko czekać będzie na uczestników trzeciej już edycji warsztatów!

Cykl ma przybliżyć mieszkańcom Torunia potencjał edukacyjny miejskich instytucji i dać dzieciom możliwość wzięcia udziału w niezwykłych wydarzeniach, które kryją się za ich murami. Edukacja jest zawsze jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed placówką kulturalną. Jest to bardzo skomplikowany, wieloletni i wymagający sporych nakładów proces oswajania młodej publiczności z instytucją oraz uczenia języka sztuki i kultury.

Dział Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej we współpracy z Domem Harcerza, Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka, Młodzieżowym Domem Kultury, Muzeum Etnograficznego  oraz  Domem Muz zapraszają na adresowany dla dzieci cykl działań artystycznych.

/ CSW

Eduakcje, czyli Dział edukacji Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, zaprasza uczestników warsztatów do eksperymentów i twórczych prowokacji, przybliżając prezentowaną na wystawach w CSW sztukę współczesną. Tym razem poznamy postać Ernesto Neto, projektanta mebli znajdujących się w Labsenie. Stara się on dotrzeć do wszystkich zmysłów odbiorców swojej sztuki. Z tkanin, wełny lub drewna tworzy organiczne kształty, służące do dotykania, przytulania, wąchania. Inspirując się jego pracą, wykonamy własnego stwora-Humanoida. Wykorzystamy do tego celu barwne tunele z tkaniny oraz naturalne zapachy.

Odwiedzimy też wystawy towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Plakatu i Typografii „ Plaster”. Dowiemy się wiele o plakacie i typografii, tworząc liternicze kompozycje.

/ Muzeum Etnograficzne

Podczas warsztatów będziemy zwiedzać wybrane chaty na terenie Parku Etnograficznego i poszukiwać w nich śladów mieszkających tam dawniej dzieci (dzieci w wieku szkolnym, przedszkolnym i niemowlęcym). Uczestnicy będą też oglądać stare fotografie  przedstawiające dzieci wiejskie podczas pracy i zabawy.  Prowadzący opowie  o życiu dziecka na wsi przed około 100 laty. Uczestnicy poznają także dawne zabawki i zabawy, w które bawiono się na pastwiskach i wiejskich podwórkach. Następnie zajmiemy się tworzeniem instalacji z różnych materiałów, głównie odpadów –  takich jak gazety, tekturowe rurki od ręczników papierowych a także z drutu, gipsu, gliny, pakuł, patyków, obrazujących nasze więzi z przodkami, którzy mogli zamieszkiwać podobne do oglądanych wcześniej chaty. Jeśli pogoda pozwoli, warsztaty odbywać się będą w całości w plenerze na terenie Parku Etnograficznego.

/ Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka

Podczas działań w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka powstaną kompozycje rysunkowe inspirowane bogatym światem zwierząt, kompozycje wykonane techniką kolażu. Spotkanie w galerii będzie również okazją do stworzenia prac w pracowni multimedialnej.

/ Młodzieżowy Dom Kultury

MDK zaprosi uczestników na warsztaty wokalne oraz tańca współczesnego. Taniec, który od wielu pokoleń jest formą obrazową, zwracającą uwagę na estetykę ruchu, dynamikę, wrażliwość i indywidualizm jest dla każdego i każdy może odnaleźć w sobie zupełnie nowy potencjał, nowe możliwości ruchowe i psychofizyczne, poczuć się lepiej i pewniej w swoim własnym ciele.

/ Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza

Do Harcerza zaproponuje zaś zabawy z wykorzystaniem technik teatralnych. Podczas zajęć uczestnicy przygotują i odegrają wspólnie krótkie etiudy w oparciu o rekwizyty i scenografię, którą sami przygotują i zaimprowizują.

/ Dom Muz

Dom Muz proponuje zajęcia z malarstwa, rysunku oraz warsztaty ceramiczne, na których poznamy jej tajniki, zapoznamy się z możliwościami gliny jako materiału, poznamy podstawowe narzędzia do obróbki i zobaczymy w jaki sposób z kawałka „błota” można otrzymać piękną kolorową rzeźbę. Podczas warsztatów utoczymy kule, z których dzięki naszej wyobraźni powstaną zwierzęta, stwory i inne ciekawe przedmioty.

Propozycja spotkań teatralnych będzie zawierała min. elementy ćwiczeń zwiększających koncentrację, kreatywność i ekspresję ciała oraz praca z tekstem, rekwizytem, tkaniną, a także podstawy animacji kukieł wielkoformatowych. Wspólnie poznamy wybrane gatunki teatru – elementy teatru plastycznego, pantomimy, teatr absurdu, itp.

Projekt skierowany jest do dzieci w wieku od 6 lat.
Zajęcia realizowane będą w pięciu grupach wiekowych.

Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do soboty od godz. 10.00 do 12.00, natomiast sobotni finisaż o godz. 13.00

Udział w warsztatach wynosi 20 zł za tydzień.
Na zajęcia obowiązują zapisy pod adresem e-mail: eduakcje@csw.torun.pl lub nr tel.: 56 610 97 16

***

  • Filia Domu Muz, ul. Poznańska 52
  • Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”, Rynek Staromiejski 7
  • Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, Wały gen. Sikorskiego 19
  • Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15
  • Galeria i Ośrodek plastycznej Twórczości Dziecka, Rynek Nowomiejski 17 oraz ul. Kościuszki 41/47
  • Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Wały gen. Sikorskiego 13

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń