MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Listopadowe spotkania w Czytelni!

Logotyp - wieczór scrabblowy

Wieczór Scrabblowy

Opublikowano: 5 listopada 2017 Views: 5019 Festiwale, KOŁO CZASU, Strona główna, Sztuka

XI Festiwal Performance „Koło Czasu”

Kiedy: 24–26.11.2017

Kuratorzy: Marian Stępak, Mateusz Kozieradzki
Koordynacja: Renata Sargalska

24.11.2017, godz. 15.00 – otwarcie wystawy towarzyszącej / Wołodymyr Topiy – Gloria Finis

Harmonogram:
24.11.2017 w godz. 16.00–20.00
25.11.2017 w godz. 13.00 –20.00
26.11.2017 w godz. 13.00–16.00

Otwarcie Festiwalu: 24.11.2017, godz. 16.00 (CSW)

Dodatkowe wydarzenia:
Wydarzeniami towarzyszącymi XI Festiwalowi Performance „Koło Czasu” będą:

  •  ekspozycja „Gloria Finis” autorstwa lwowskiego artysty Wolodymyra Topiya w Galerii ZPAP – Nurt. Kuratorem Galerii ZPAP – Nurt, znajdującej się przy ul. Ducha Św. 8, jest profesor Marian Stępak. Wernisaż wystawy Wolodymyra Topiya zaplanowany został na pierwszy dzień festiwalowy: piątek 24.11., godz. 15.00;
  • wystawa „Tożsamość / Interwencja”, podsumowująca interdyscyplinarny plener studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK (Lwów, wrzesień 2017).

 

Festiwal Performance „Koło Czasu” jest jedyną cykliczną imprezą artystyczną w Toruniu, która w całości poświęcona jest działaniom o charakterze performatywnym i wideo performance. Jest to festiwal cykliczny, organizowany od 2007 roku, będący przede wszystkim spotkaniem młodych twórców – absolwentów i studentów polskich uczelni artystycznych. Zapraszani są także artyści uznani w tej dyscyplinie sztuki, aby młodzi mieli szansę na konfrontację w swoich własnych poszukiwaniach. Założycielem festiwalu „Koło Czasu” jest Marian Stępak, profesor na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Idea tej imprezy powstała przy bliskiej współpracy Przemysława Obarskiego, ówczesnego asystenta w Zakładzie Plastyki Intermedialnej. Od 2010 roku Festiwal Performance odbywa się gościnnie w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, które użycza na ten cel swoje przestrzenie. Część działań przeprowadzonych jest w przestrzeni otwartej, jak przyległy do CSW Bulwar Sztuki lub w tkance miasta – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zaproszonych artystów i kuratorów. Od tego czasu impreza koordynowana jest przy udziale pracowników merytorycznych CSW, przy ścisłej współpracy kuratorskiej z Mateuszem Kozieradzkim i Renatą Sargalską.

Sztuka performance jest mało popularna w Toruniu i regionie, więc warto propagować twórczość artystów z tej dyscypliny, tym bardziej, że jest to dyscyplina rozwijająca się bardzo energicznie i wielowątkowo, zwłaszcza wśród młodych twórców. Jeden z wątków polega na celowym włączaniu odbiorców w interakcję. To niezwykle ważne w sytuacji, kiedy bariera pomiędzy artystą jest nadal duża – szczególnie w odniesieniu do aktualnych propozycji artystycznych, przede wszystkim takich, które są działaniami plastycznymi. Interakcje z publicznością mogą nastąpić w każdej sytuacji, bowiem performance to sztuka, która nie lubi zbyt dopracowanych scenariuszy. Do Torunia przyjeżdżają artyści z całej Polski, wśród nich są też artyści związani ze środowiskiem toruńskim, absolwenci i studenci UMK. Od 2012 roku „Koło Czasu” jest festiwalem o charakterze międzynarodowym. W tegorocznej, jedenastej edycji, weźmie udział dwudziestu sześciu twórców performance z Polski, Ukrainy, Irlandii, Szkocji i Czech.

 

Artyści: Marta Bartczak, Mateusz Bautembach, Joanna Chołaścińska, Jędrzej Cichosz, Dariusz Fodczuk, Łukasz Głowacki, Barbara Gryka / Agata Rucińska , Konrad Juściński, Michał Kardas, Krzysztof Kula, Krzysztof Kulbicki, Piotr Kumor, Przemysław Kwiek, Mikołaj Makiłła, Justyna Piotrowska, Przemysław Przepióra, Natalia Reszka, Patryk Różycki, Patryk Rybus, Marcin Stachoń, Marian Stępak, Alina Śmietana, Volodymyr Topiy, Wiesław Wachowski.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń