MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Perły z kolekcji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Wystawa / OUTING! Kolekcja 2019

2019-10-25 - 2020-02-06 Views: 3168 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Wystawa / Piotr Krzymowski. Homo cellularis

Kiedy: 25.10.2019–06.02.2020
Wernisaż wystawy: 25 października 2019 (piątek), godz. 19.00

Kurator: Mateusz Kozieradzki
Koordynatorka: Renata Sargalska
Realizacja wystawy: Wojciech Ruminski

 

„Istoty ludzkie ewoluują – oznajmił. – Stajemy się gatunkiem hybrydowym, fuzją biologii z technologią. Te same narzędzia, które dziś funkcjonują poza naszym ciałem, jak smartfony, aparaty słuchowe, okulary korekcyjne i większość lekarstw, za pięćdziesiąt lat zostaną zintegrowane z naszym organizmem w takim stopniu, że nie będziemy już mogli uznawać się za homo sapiens”.
Dan Brown

 

Tytuł wystawy Piotra Krzymowskiego, Homo cellularis, nawiązuje do pojęcia użytego po raz pierwszy przez Maurizia Ferrarisa – włoskiego socjologa i filozofa analizującego nasze zachowania wynikające z użytkowania telefonów komórkowych. Pisarz sugeruje, że nasze codzienne urządzenia i platformy internetowe stały się rozszerzeniem nas samych – zarówno naszych ciał, jak i umysłów. Rzeczywistość wirtualna stała się w rezultacie prawdziwą rzeczywistością, a wraz z nią mamy do czynienia z nowymi możliwościami: natychmiastowym komunikowaniem się na całym świecie; bezustannym i nieograniczonym kreowaniem, udostępnianiem i kopiowaniem danych, oraz byciem wszędzie jednocześnie.

W swoich najnowszych pracach, które zostaną pokazane na jego pierwszej indywidualnej wystawie w toruńskim CSW, artysta Piotr Krzymowski wraz z kuratorem Mateuszem Kozieradzkim odnoszą się do badań na temat naszych zachowań w mediach społecznościowych oraz użytkowania urządzeń elektronicznych. Artysta łączy własną, mieszaną technikę i zestawia z nią techniki tradycyjne, jak np. fotografię analogową z hasztagiem lub sitodruk z farbą termochromiczną, aktywowaną dotykiem. Skupia się na symbolach takich jak hasztag czy emotikony, aby poddać je analizie, krytyce i wydobyć z nich nowe znaczenia. Prace Krzymowskiego to wypadkowa wielu czynników, ale punktem wyjścia do rozpoczęcia researchu stają się te małe, codzienne czynności jak logowanie do smartfona czy rozmowa na czacie – a więc zajęcia na tyle powszechne, że przestajemy zwracać na nie uwagę, a tym bardziej nie zastanawiamy się nad ich naturą i sensem.

 

Piotr Krzymowski
W 2012 roku ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. W jego twórczości pojawia się: fotografia, instalacja artystyczna oraz wideo. Koncentruje się głównie na kulturze cyfrowej i analizuje wpływ nowej technologii na życie codzienne oraz wynikające z nich zachowania. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach i instytucjach, w tym: ICA (Londyn), CCA (Glasgow), Whitechapel Gallery (Londyn), Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu (Toruń), Liverpool Bienial, Tate Modern (Londyn), Galeria Labirynt (Lublin), MOSTYN (Llandudno), Galeria Kasia Michalski (Warszawa) i galeria l’étrangère (Londyn).

 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń