MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

21.11.2017 – Orient Express. Polscy Muzułmanie: Tatarzy

Zawód: ilustrator. Spotkanie z Sebastianem Frąckiewiczem

2017-11-12 - 2018-02-18 Views: 63009 Strona główna, Wystawy, wystawy

Wystawa / David Lynch. Silence And Dynamism

Kiedy: 12.11.2017–18.02.2018

Kurator: Marek Żydowicz
Producent: Fundacja Tumult
Wystawa zorganizowana we współpracy z Fundacją Sztuki Świata


Realizowana w ramach 25. edycji Camerimage Festival wystawa to unikalna na skalę europejską, przekrojowa prezentacja dorobku artystycznego Davida Lyncha – wybitnego twórcy kina, telewizji i sztuk plastycznych. Artysta będzie gościem specjalnym 25. edycji festiwalu i weźmie udział w wernisażu wystawy, który odbędzie się 12 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

David Lynch jest jednym z najbardziej uznanych i uwielbianych współczesnych twórców filmowych. Studiował sztuki piękne w Pennsylvania Academy of Fine Arts, gdzie jako dwudziestolatek zaczął tworzyć pierwsze animacje, ale ostatecznie związał się z kinem. Świat usłyszał o nim już za sprawą jego pełnometrażowego debiutu fabularnego Głowa do wycierania, następnie przyszły Człowiek słoń, Diuna, Blue Velvet, Miasteczko Twin Peaks, Dzikość serca, Twin Peaks: Ogniu krocz za mną, Zagubiona autostrada, Prosta historia, Mulholland Drive Inland Empire. Za swój dorobek reżyserski, scenariuszowy i producencki Lynch był między innymi czterokrotnie nominowany do Oscara®, zdobył Złotą Palmę Festiwalu w Cannes i dwukrotnie nagrodę Césara.

Wystawa dorobku plastycznych poszukiwań Davida Lyncha zapowiada się niezwykle ciekawie. Już sama jego aktywność na polu twórczości filmowej przejawia się w różnych formach: filmu kinowego, eksperymentalnego, serialu telewizyjnego, wideoartu, reklamy czy wideoklipu. David Lynch to także świetny malarz, rysownik, grafik i fotografik, kompozytor muzyki i jej wykonawca. Wystawa, na którą zapraszają Fundacja Tumult i Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, to największa jak dotąd ekspozycja tych wszystkich jego aktywności artystycznych. Na Silence and Dynamism złoży się około 400 prac Lyncha: od najwcześniejszych poszukiwań rysunkowych z lat 50., malarsko-filmowych z lat 60. do prac najnowszych z 2017 roku.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 18 lutego 2018 roku. W skład retrospektywnego pokazu dzieł – pochodzących zarówno z kolekcji artysty, jak i galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich – wejdą między innymi obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe oraz wideoklipy.

Wystawa współfinansowana przez Miasto Toruń, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ambasadę USA w Warszawie.

Bilety: 12 zł normalny / 8 zł ulgowy
Uwaga! Wystawa David Lynch. Silence and Dynamism będzie płatna również w czwartki.
 

 
W ramach współpracy z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu proponujemy atrakcyjny cenowo pakiet „SPEKTAKL + WYSTAWA”.
Wszyscy, którzy zgłoszą się do kasy CSW z biletem ze spektaklu „Mulholland Drive”, będą mogli kupić promocyjny bilet na wystawę „David Lynch. Silence and Dynamism” w cenie: 10 zł (bilet normalny), 6 zł (bilet ulgowy). Bilet z wystawy upoważnia natomiast do zakupu w kasach Teatru biletu na spektakl w cenie: 41 zł (bilet normalny), 31 zł (bilet ulgowy).
 
Więcej informacji o spektaklu: http://teatr.torun.pl/spektakle/mulholland-drive/

 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń