Kiedy: 28.05.2021 (piątek), godz. 18.00
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW
O radykalnej naiwności i naiwnej radykalności – czyli o tym, jak architektura sakralna może stać się przestrzenią dla sztuki współczesnej. Opowieść o nowej siedzibie Kunsthal Extra City w Antwerpii.
Zuzanna Rachowska, odpowiedzialna za produkcję wystaw w Kunsthal Extra City, opowie o wyzwaniach i możliwościach związanych z tworzeniem wystaw w symbolicznie obciążonej architekturze zdesakralizowanego klasztoru dominikanów, w samym centrum Antwerpii. Przedstawi trzy wystawy, które inaugurują działalność Kunsthal Extra City w nowej siedzibie, które równocześnie są w aktywnym dialogu z architekturą, ale również z różnorodną strukturą społeczną Antwerpii i najbliższego sąsiedztwa organizacji – dzielnicy zamieszkałej przez chasydów, z postkolonialnym dziedzictwem i z postępującym procesem gentryfikacji.
Czy architektura sakralna może być dobrą alternatywą dla tradycyjnej „white cube”? Jaka jest rola naiwności w tworzeniu wystaw sztuki współczesnej? Jaką dozę radykalności powinien cechować się kurator pracujący w architekturze „nie-muzealnej”?
Zuzanna Rachowska – szefowa produkcji wystaw w Kunsthal Extra City i niezależna kuratorka. Absolwentka MISH na UMK w Toruniu i Studiów Kuratorskich na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych (KASK) w Gandawie. Kuratorka wystaw Theatrum Opticum w Cinematek Belgique w Brukseli i Een Kaart Zonder Zee w CC de Schakel w Waregem. Współautorka wystaw grupowych m.in. w Centrum Vandenhove w Gandawie. Pochodzi z Torunia, mieszka w Brukseli i pracuje w Antwerpii. Ponad dekadę temu odbyła staż studencki w CSW Znaki Czasu.