MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Na krawędzi, reż. Michaël R. Roskam, Belgia / Francja...

Wystawa / World Press Photo 2017

Opublikowano: 1 stycznia 2018 Views: 4347 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Wieczór z kulturą Chin – filmy o fenomenie chińskiej herbaty

Kiedy: 2 lutego 2018 (piątek), godz. 18.00

Kino Centrum Sztuki Filmowej CSW, Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa oraz Instytut Konfucjusza zapraszają na:
WIECZÓR Z KULTURĄ CHIN

Pokaz filmów dokumentalnych o fenomenie chińskiej herbaty, a także tradycjach i zwyczajach dawnych i współczesnych Chin!

Chiny: Kolebka herbaty
Chiny: Bulang, Królowie herbacianych drzew
Chiny: Hani i sąsiedzi

W programie wieczoru:
– spotkanie i rozmowa z autorem filmów – Remigiuszem Jakubowskim.
– pokaz sztuki parzenia chińskiej herbaty oraz degustacja chińskiej kuchni!

Wstęp wolny!

 

Informacje o filmach:

Chiny: Kolebka herbaty 

To pierwszy w Europie i najprawdopodobniej na świecie obraz, który w sposób całościowy pokazuje kulturę herbaty w Państwie Środka, jej wartości duchowe, materialne i tło historyczne, a także współczesne uwarunkowania.

Ten film to fascynująca opowieść o fenomenie cywilizacji; piątym chińskim wynalazku – herbacie. Dzieje państwa i losy ludzi, którzy nierozerwalnie związali swój los z liśćmi zielonego krzewu. 5000 lat temu, prekursor cywilizacji rzeki Jangcy, praojciec Chińczyków – Shennong, późniejszy cesarz Yan Di, odkrył w południowo-wschodnich Chinach roślinę, która do dzisiaj wyznacza duchowy i materialny rozwój Państwa Środka. 

Autorzy filmu docierają do najodleglejszych zakątków Chin centralnych i południowo-wschodnich, przybliżając widzom wartości duchowe i historię tej części świata. 

Na kanwie dziejów herbaty poznajemy fascynujące wydarzenia – miejsca i ludzi – związane z kulturą herbaty, buddyzmem oraz innymi nurtami filozoficznymi a także medycyną chińską i codziennym życiem dawnych i współczesnych Chin. 

Wśród rozmówców autorów filmu są wybitni znawcy kultury herbaty: mistrzowie świątyń buddyjskich, intelektualiści: malarze, poeci, historycy, badacze nurtów filozoficznych, lekarze medycyny chińskiej i klasycznej, managerowie.

Film był kandydatem do Nagrody „Orła” Polskiej Akademii Filmowej w kategorii dokument.

 

Chiny: Bulang, Królowie herbacianych drzew 

To niezwykle ciekawy, poznawczy i pouczający dokument obrazujący kulturę herbaty na południowych krańcach Chin. Prowincja Yunnan to ziemia pełna tajemnic i naturalnego piękna. Położona na płaskowyżu Yunnan – Guizhou urzeka bogatą kulturą mniejszości narodowych. Yunnan to także kraina ludzi herbaty, zielonych krzewów i herbacianych drzew – swoiste Cesarstwo. Wśród 26 narodów mniejszościowych, w górzystym terenie żyje lud Bulang. Jego niezwykle barwna historia i współczesność budzi szacunek oraz podziw znawców kultury herbaty.

 

Chiny: Hani i sąsiedzi 

 

Dokument przybliżający codzienność mniejszości narodowej Hani, w południowych Chinach, na pograniczu z Birmą, Laosem oraz Wietnamem. Hani starożytny naród przybył na obszar chińskiej prowincji Yunnan w II w n.e. Hani byli jednym z pierwszych narodów, który udomowił dziko rosnącą herbatę. Na kanwie dziejów kultury herbaty poznajemy zwyczaje i kulturę narodu oraz piękno południowo-zachodniego terytorium Chin.

 

Informacje o twórcy filmów:

Remigiusz Jakubowski – twórca o wyjątkowej wrażliwości na piękno przyrody. Doświadczony zarówno przez życiowe wzloty i osobiste dramaty, jak mało kto potrafi docenić symbiozę człowieka z naturą i duchowy wymiar egzystencji. 

Dziennikarz, scenarzysta, reżyser, autor filmów dokumentalnych jest wielkim zwolennikiem dialogu między kulturami Wschodu i Zachodu. Ukończył historię oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest również absolwentem CKSZ w Warszawie i Kolegium Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Edukację uzupełniał w RFN: w Bonn, Lipsku i Bad Harzburg. Uczestniczył w wielu międzynarodowych sympozjach i konferencjach, których podstawowymi tematami były dialog międzykulturowy i ochrona światowego dziedzictwa natury. Jako dziennikarz relacjonował i opisywał wydarzenia z ponad 30 krajów.

Od połowy lat 90. ubiegłego wieku swoje zainteresowania skupia wokół problematyki gospodarki oraz kultury państw Azji południowo-wschodniej i Oceanii, m.in. Indonezji, Chin, Singapuru, Birmy. Wietnamu, Sri Lanki. Pomysłodawca i inicjator powołania Stowarzyszenia Kultury Herbaty.

Na rynku wydawniczym właśnie ukazuje się jego utrzymana w konwencji reportażu dokumentalnego książka Chiny: Imperium Herbaty. Jest to interesujące studium socjologiczne społeczeństwa Państwa Środka. To opowieść o herbacie, jej właściwościach prozdrowotnych, technice wyrobu. Ta unikatowa pozycja to najprawdopodobniej pierwsza publikacja przedstawiająca kulturę herbaty widzianą oczyma Europejczyka i Chińczyków. Na kanwie dziejów herbaty autor, przybliża fascynujące wydarzenia z historii Chin, dziedzictwo kulturowe i codzienne, życie zwykłych mieszkańców Państwa Środka. Książka jest doskonałym uzupełnieniem świetnej i popularnej serii pełnometrażowych filmów dokumentalnych autora: Chiny: Historia i współczesność.

 

Partnerzy: 

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń