MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wystawa / Maciej Szańkowski. Notatki, szkice, inspiracje

II Seminarium Toruńsko-Getyńskie

Opublikowano: 5 października 2021 Views: 969 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Spotkanie filozoficzne: Nowy porządek (pokaz przedpremierowy)

Kino Centrum w CSW Toruń oraz Gutek Film zapraszają!

Spotkania filozoficzne z filmem – NOWY PORZĄDEK (pokaz przedpremierowy)
Kiedy: Środa, 6 października, godz. 18.00

Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem dr hab. Krzysztofa Abriszewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydarzenie zostało objęte patronatem magazynu „Filozofuj”.

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 normalny
Zwiastun filmu:

 

Mocny jak zadany niespodziewanie cios, kipiący od gniewu jak uliczny tłum, wciągający niczym polityczna intryga – „Nowy porządek” to wbijająca w fotel mieszanka thrillera i dramatu roztaczająca przed nami szokującą wizję najbliższej przyszłości. Zdobywca Srebrnego Lwa – Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji przewiduje jutrzejsze konsekwencje dzisiejszych napięć. Pogłębiające się nierówności, pęczniejące bańki bogactwa pośród morza desperacji, frustracji i nędzy muszą doprowadzić do kryzysu i „Nowy porządek” rozpoczyna się właśnie w momencie, w którym biedni występują przeciw bogatym, kolorowi przeciw białym, wojsko przeciw społeczeństwu, a ulice bierze we władanie chaos.

Ten potężny wstrząs reżyser obserwuje z perspektywy rodziny milionerów, którzy w posiadłości na obrzeżach miasta Meksyk organizują wesele córki. Rozbawiona elita za późno dostrzeże niebezpieczeństwo, zakradające się niepostrzeżenie, jak włamywacze, którzy zaraz rozbiją zabawę. Czy ci, co przyszli wyrównać stulecia krzywd, będą mieć litość chociaż dla tych, którzy kiedyś okazali im serce? I kto, na ruinach upadającego systemu, zbuduje „Nowy porządek”?

Prowokacyjny, chłodnym okiem obserwujący doprowadzony do stanu wrzenia świat, „Nowy porządek” to najbardziej radykalny tytuł w dorobku Michela Franco. Także za sprawą precyzyjnych montażowych cięć bezbłędnie dawkujących adrenalinę i chwile oddechu. Poruszająca się dynamicznie, a zarazem płynnie kamera zabiera nas w sam środek wydarzeń, na 88 minut czyniąc nas zakładnikami niepowtarzalnego stylu Franco. Tym samym twórca intymnych, poruszających „Opiekuna” i „Pragnienia miłości” okazał się mistrzem kina gatunkowego, autorem błyskotliwej politycznej diagnozy i twórcą, którego chwytający za gardło film można postawić na półce obok „Jokera” czy „Parasite”. Trzymając kciuki, żeby nie okazał się również prorokiem.

Tags: , , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń