MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Spotkanie filozoficzne: Nowy porządek (pokaz przedpremierowy)

Kino dla seniora: Mistrz

Opublikowano: 6 października 2021 Views: 850 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

II Seminarium Toruńsko-Getyńskie

Serdecznie zapraszamy do udziału w II Seminarium Toruńsko-Getyńskim, które odbędzie się w terminie 8–9.10.2021 r. w Toruniu, w budynku Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Organizatorami przedsięwzięcia są Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu, Katedra Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX–XXI wieku, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Getyndze.
Finansowo wspiera nas Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, DAAD, Fundacja Sanddorf oraz UMK.

Tegoroczny temat Seminarium brzmi: „Polacy w filmie niemieckim – Niemcy w filmie polskim”. Razem z naszymi partnerami przygotowaliśmy ciekawy, bogaty program, który obejmuje m.in. koncert gitarowy getyńskiego Włocha, dwie projekcje filmowe („Weselna Polka” L. Jessena, „Wieś pływających krów” K. Trzaski), dwa panele dyskusyjne z udziałem reżyserów i ekspertów i monodram autorstwa Przemysława Wojcieszka i Andreasa Vissera.

Inicjatywa odbędzie się w języku polskim, dostępne będzie też tłumaczenie symultaniczne (z polskiego na niemiecki i z niemieckiego na polski).

Program:

8.10.2021 (piątek) – Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Wały Generała Władysława Sikorskiego 13
19:30 – koncert gitarowy DANILO OBERDAN NAPOLEONI (Getynga)

9.10.2021 (sobota) – Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Wały Generała Władysława Sikorskiego 13
10:00–13:00
rozpoczęcie II Seminarium Toruńsko-Getyńskiego:
dr Aleksandra Burdziej (Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu/Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Harm Adam (Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Getyndze)
dr Radosław Osiński (Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu)

pokaz filmu „Wieś Pływających Krów”
przerwa kawowa
panel dyskusyjny nr 1 pt. „Niemcy oczami Polaków” (Katarzyna Trzaska – reżyserka filmu, dr Margarete Wach – Uniwersytet w Siegen, moderacja: dr Radosław Osiński – CSW w Toruniu)

13:00–14:30
przerwa obiadowa

14:30–17:00
pokaz filmu pt. „Weselna Polka”
przerwa kawowa
panel dyskusyjny nr 2 pt. „Polacy oczami Niemców”
(dr Ewa Fiuk – Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk/Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie, dr Andrzej Dębski – Centrum im. Willy Brandta, moderacja: dr Andrzej Kaluza – Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt)

18:30
monodram „Frau Arndt ist systemrelevant” / „Pani Arndt jest ważna dla systemu” (reż. Andreas Visser, autor tekstu: Przemysław Wojcieszek)

Spektakl w języku niemieckim z napisami polskimi wyświetlanymi na żywo. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

„Frau Arndt jest istotna dla systemu” („Frau Arndt is systemrelevant”) to przewrotna opowieść o emerytce, która odnajduje swoją społeczną „użyteczność” w czasie pandemii, zamieniając swoje mieszkanie w centrum dystrybucji przesyłek kurierskich. Jest to brawurowa opowieść o współczesnym kapitalizmie, samotności, konieczności, a zarazem niemożności przebudowania relacji między ludźmi.

Tekst: Przemysław Wojcieszek
Reżyseria: Andreas Visser
Grafika: Anna Molga
Światło: Robert Traczyk

Pani Arndt: Celina Muza

Informacja o projekcie:
Projekt stanowi kontynuację zainicjowanych w październiku 2019 r. Toruńsko-Getyńskich Seminariów / Göttinger-Thorner Seminare. Wpisuje się on w intensywną współpracę Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Toruniu oraz Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Getyndze oraz współpracę Torunia i Getyngi jako miast partnerskich.
Temat Seminarium ma w tym roku stworzyć swobodną przestrzeń do rozmowy o współczesnym postrzeganiu Niemców przez Polaków i Polaków przez Niemców. W oparciu o dwa zaprezentowane uczestnikom naszego Seminarium filmy chcemy wspólnie zastanowić się, jakie stereotypy aktualnie dominują, co dziś kształtuje polsko-niemieckie i niemiecko-polskie relacje, jaki jest stan polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Pomogą nam w tym zaproszeni eksperci – w tym m.in. reżyserzy prezentowanych filmów oraz badacze polskiego i niemieckiego kina.
Podobnie jak w ubiegłym roku nasz projekt stawia sobie za cel zbliżanie toruńskich i getyńskich (oraz – szerzej – polskich i niemieckich) środowisk artystycznych. Tym razem wspiera nas Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, dzięki któremu m.in. cała inicjatywa odbędzie się w nowoczesnym budynku tegoż Centrum.
Uczestnikom Seminarium zaoferowany zostanie zatem bogaty program: obejrzą oni polskie i niemieckie projekcje filmowe, wezmą udział w inspirujących dyskusjach, ale także uczestniczyć będą w ciekawych imprezach towarzyszących. Nasze polsko-niemieckie spotkanie rozpocznie się bowiem w piątkowy wieczór klimatycznym recitalem związanego z Getyngą gitarzysty Danilo Oberdan Napoleoni, zaś sobotnie dyskusje zwieńczy autorski monodram Przemysława Wojcieszka. Uczestnicy Seminarium będą też mieli szansę obejrzeć aktualne wystawy CSW w Toruniu.

Inicjatywa odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Sanddorf, Katedry Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX-XXI wieku UMK oraz DAAD.

Jedynym warunkiem jest zgłoszenie swojego uczestnictwa (aburdziej@umk.pl) oraz ważny paszport covidowy bądź świadectwo przebycia choroby COVID-19.

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń