MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Letni kurs kaligrafii

Zadania do działania

Opublikowano: 29 czerwca 2021 Views: 717 Czytelnia, Książki, Strona główna, Wydarzenia

SPACERY TEMATYCZNE

Bilet na jeden spacer: 8 zł
Bilety do kupienia w kasie CSW lub online (linki do biletów poniżej)

 

/ Spacer Szosą Chełmińską – szlak przemysłowy i nie tylko
7.08.2021 (sobota) godz. 12.00

Spacer od skrzyżowania z ul. Grunwaldzką, gdzie kiedyś spadł samolot w kierunku Centrum, szlakiem demonstracji, w której zginął Nowicki, ale też willi przemysłowców, których kilka się zachowało. Po drodze zobaczymy także pozostałości przedwojennej fabryki samochodów braci Cierpiałkowskich – dzielnica ciekawa choć niedoceniana.
Prowadzenie: Szymon Spandowski
Miejsce spotkania: Przed bramą Liceum Uniwersyteckiego
Bilety: klik!

/ Toruń i okolice w walce z najeźdźcą ze wschodu – spacer 100 lat po zakończeniu wielkiej wojny z bolszewikami
16.08.2021 (poniedziałek), godz. 18.00

Spacer historyczny podczas którego poznamy przebieg Bitwy Warszawskiej i sytuacje Torunia w tamtym czasie, bolszewicy bowiem pojawili się na Bielawach (IV Armia gen. Aleksandra Szuwajewa i korpus konny Gaja-Chana), szukając przeprawy przez Wisłę. Byli tu krótko, dwa dni, i tu dowiedzieli się, że Bitwa Warszawska została rozstrzygnięta, wobec czego pośpiesznie ewakuowali się na Prusy Wschodnie. Wcześniej w czerwcu 1920 Oficerska Szkoła Obserwatorów Lotniczych ewakuowana została z Warszawy do Torunia. Komendant szkoły, por. obs. Wiktor Szandorowski z personelu szkoły utworzył 4 eskadrę „Toruńską” pod dowództwem kpt. pil. Stanisława Rybki. Eskadra toruńska do akcji lotniczej pod Warszawą włączyła się 12 sierpnia przejmując na siebie większą część zadań wywiadowczych. Spacer będzie okazją do poznania toruńskich bohaterów biorących udział w Bitwie Warszawskiej.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Miejsce spotkania: przed wejściem na cmentarz wojskowy na ul. Grudziądzkiej
Bilety: klik!

/ Spacer po żydowskim Toruniu
20.08.2021 (piątek), godz. 18.00

Spacer śladami żydowskich mieszkańców Torunia. Oficjalnie dopiero początek XIX wieku był momentem osiedlania się tej mniejszości, ale jak wynika z przekazów źródłowych pierwsi kupcy żydowscy pojawili się w Toruniu już w XII wieku. Jakie były losy rodzin wyznania mojżeszowego, dlaczego po odzyskaniu Niepodległości przez Polskę, aż 80% z nich wyjechało i jakie budynki pozostały po czasach ich pobytu, to wszystko będzie tematem kolejnego spaceru.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Miejsce spotkania: hol Centrum Sztuki Współczesnej
Bilety: klik!

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń