MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

PAN TADEUSZ z 1928 roku z MUZYKĄ NA ŻYWO!

Sztuka o wolności

Sztuka o wolności. Propaganda wolności w sztuce polskiej 1944–80

Opublikowano: 28 kwietnia 2018 Views: 1815 Strona główna, Sztuka

Spacer po 6,7 GB. Wystawa z pigułki z artystą Santiago Carrerą i kuratorką Ines Ruiz Artolą

Kiedy: 15 maja (wtorek), godz. 17.00

Porozmawiamy o fotografiach pt. „Substancje” oraz o katalogu wystawy, który będzie można wzbogacić o autograf artysty.
Wstęp wolny!

Zapraszamy również na towarzyszący wystawie pokaz w Kino Centrum:
Argentyńska lekcja – pokaz i spotkanie z Wojciechem Staroniem

 

6,7 GB. Wystawa z pigułki

Na wystawie prezentujemy dzieła dwanaściorga artystów z Chile i z Argentyny. Są to prace wideo oraz fotografie wyprodukowane w Europie według instrukcji autorów. Każdy twórca pokazuje od jednej do pięciu prac. Są to bardzo różni artyści, a każdy z nich – po drugiej stronie oceanu – stworzył swój własny mikrokosmos, który teraz możemy zobaczyć w Polsce.

Santiago Carrera:

Mieszka i pracuje w Buenos Aires. Odkąd skończył dwadzieścia lat, zajmuje się wyłącznie fotografią. Przez osiem lat uczył się i tworzył w pracowni Diego Ortiza Mújiki, zrealizował rozmaite sesje zdjęciowe dla Marcosa Lópeza oraz licznych prestiżowych klientów komercyjnych. Projekty osobiste realizował pod opieką Juliety Escardó, fotograficzki i założycielki niezależnego wydawnictwa z Buenos Aires specjalizującego się w publikacjach albumowych. Pokazywał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Argentynie i Ameryce Łacińskiej. Jest laureatem licznych wyróżnień i nagród; był nominowany do nagród: Arte x Arte Premio i Gente de mi Ciudad ufundowanej Banco Ciudad. Jego fotografia La pelopincho zdobyła w 2009 roku trzecią nagrodę Narodowego Salonu Sztuk Wizualnych w Buenos Aires. W 2014 album Santiago Carrery „Submarino” otrzymał nagrodę Felifa Dot Prize dla najlepszego latynoamerykańskiego albumu niezależnej fotografii. Jego fotografia Substancia I dostała się do finału Nagrody Premio Itau de Artes Visuales w 2016 roku. Prace artysty pokazywane są w galeriach i na targach w całej Hispanoameryce. W maju 2016 roku photobook Submarino został wybrany do udziału w projekcie 10×10 American Photobook – wystawie, która odwiedzi wiele miast w Stanach Zjednoczonych, by w końcu zasilić zbiory Hirsh Librery Muzeum Sztuk Pięknych w Hudson, Teksasie.

Cykl Substancias [Substancje], wywodzący się z poprzedniego, zrealizowanego w kolorze, ukazuje wysiłek autora, by zradykalizować swoją wizję, porzucić estetykę vintage i zagłębić się w to, co istotne, ponadczasowe i przemilczane. Niepokojący zamach na cielesną naturalność, niepozbawiony aluzji do Magritte’a, doskonale wpisuje się w wysmakowane, barokizujące kompozycje.

Ines R. Artola o artyście:

Santiago poznałam przez Cecylię, z którą dzieli pracownię w dzielnicy Palermo. Spotkałam się z nim w tym samym miejscu, dzień później. Trudno uwierzyć, że jest autorem tak poważnych, mrocznych fotografii. Santiago jest uśmiechnięty, mówi z pasją o swojej pracy, o nowych poszukiwaniach. Bardzo duże wrażenie zrobiła na mnie opowieść o tym, jak zaczął fotografować, a także jego upór i zapał. Widzieliśmy się jeszcze parę razy w jego galerii Quorum i zawsze przyjmował mnie z tym samym uśmiechem i sympatią.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń