MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wieczór z Van Goghiem

Spotkania w ramach toruńskiego Marszu Równości

Opublikowano: 20 września 2017 Views: 4125 Czytelnia, Książki, Strona główna

Nie/codzienne dzieła sztuki. Pomniki i rzeźby plenerowe w Polsce

Kiedy: 11 października (środa), godz. 18.00

Kolejne spotkanie z cyklu wykładów Jerzego Brukwickiego dotyczyć będzie współczesnych pomników i rzeźb plenerowych w Polsce.

W przestrzeni polskich miast, miasteczek i wsi pojawia się coraz więcej pomników i rzeźb plenerowych. Upamiętniają ważne wydarzenia dziejowe, stawiamy je w hołdzie zasłużonym ludziom, spełniają funkcje dekoracyjne. Stały się faktem społecznym. 
Jakie są? Tradycyjne, zachowawcze? Nowoczesne, kontrowersyjne? Realistyczne, abstrakcyjne? Co je wyróżnia? Jakie rodzą refleksje, wywołują emocje i impresje artystyczne?

Jerzy Brukwicki – (ur. 17 listopada 1945 r.) do 2012 roku szef warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz; w latach 80. ubiegłego wieku współorganizator ruchu kultury niezależnej, współpracownik podziemnych wydawnictw i prasy (NOW-a, Wydawnictwo „Przedświt”, PWA, „Wybór”); autor ok. trzystu wystaw w kraju i za granicą, m.in. Czas smutku, czas nadziei, Polska Pieta, Świadectwo czasu, W drodze. O sensie wędrówki przez życie, Wobec zła, Dialogi.
Kurator wystaw Magdaleny Abakanowicz, Sylwestra Ambroziaka, Tadeusza Boruty, Romualda Oramusa, Ryszarda Stryjeckiego, Józefa Szajny, Andrzeja Wajdy. Autor tekstów o sztuce i wydarzeniach artystycznych, m. in. w „Kaleidoscope”, „Kunstmarkt”, „Polish Culture”, „Rondo Europa”, culture.pl. Prowadzi Galerię Plakatu Teatralnego w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń