MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

ZMYSŁOTEKA

Orient Express online – Sztuka (prze)życia

Opublikowano: 15 kwietnia 2020 Views: 1400 Strona główna

Majówka online w CSW!

Kiedy: 30.04.2020 (czwartek)

Dla dzieci / Zadania do działania: NAPAR ZE SZCZYPTY SZTUKI

Maj pachnie przepięknie! Drzewa, kwiaty, trawy, zioła – oszałamiające dla zmysłów doświadczenia. To działa na wyobraźnię. Dlatego właśnie proponujemy działania inspirowane przyrodą: zadania do działania pełne ciekawych roślin, propozycji na stworzenie zielnika czy uważne wędrówki mrówczymi korytarzami… Zaprezentujemy także prace z kolekcji CSW, których powstanie zainspirowane było przyrodą. Jeśli wszystko wymieszacie w odpowiednich proporcjach – napar ze szczypty sztuki wyjdzie idealnie!

Materiały będą dostępne na stronie CSW oraz FB CSW Toruń.


Kiedy: 30.04.2020 (czwartek), godz. 17.00, fb: Centrum Literatury CSW

Centrum Literatury / Orient Express online: Sztuka (prze)życia

Spotkanie, podczas którego nasz gość podzieli się z nami swoimi doświadczeniami z wieloletniego pobytu z rodziną w Syrii, refleksją na temat małżeństw mieszanych, wychowania dzieci w dwóch kulturach, tradycjach i religiach.

Prowadzenie: Lidia Barakat, UMK

 

30.04.2020 (czwartek), godz. 18.00

Kino Centrum / DKF online – odcinek 6, fb: Kino Centrum

Tematy: seriale: Altered Carbon, Dracula, Bloodride, Kolor z przestworzy (Color Out of Space).

Gość: kulturoznawczyni, dr Aldona Kobus (Wydział Humanistyczny UMK).

Nic nie zastąpi wizyty w kinie. W obecnej sytuacji proponujemy jednak inną formę spotkań i dyskusji miłośników filmu. Kino Centrum uruchamia DKF ONLINE. W kolejnych odcinkach rozmawiamy ze specjalnymi gośćmi i przedstawiamy filmowo-serialowe rekomendacje. Gospodarzem programu jest jeden z kuratorów kina, dr Radosław Osiński. Zachęcamy do udziału w streamingach na żywo na Facebooku!

 

Kiedy: 01.05.2020 (piątek), fb: CSW Toruń

Wystawa / Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Sztuczny ból. Współczesna sztuka Ukrainy

Na drugie filmowe oprowadzanie po największej jak dotąd wystawie sztuki ukraińskiej w Polsce zaprasza kurator, Krzysztof Białowicz.

Projekt Sztuczny ból jest odpowiedzią na bieżące problemy i sytuacje, które składają się na Ukrainę jako kraj, jako lud, jako punkt geopolityczny na mapie świata. Dzisiejsza refleksja artystyczna ma na celu odzwierciedlenie kruchej sytuacji społeczeństwa ukraińskiego, na którą wpłynęły takie wydarzenia, jak arogancka aneksja Krymu, separatystyczne przemówienia na Donbasie, zewnętrzna ingerencja na Wschodzie czy aktywność ultraprawicowa wewnątrz kraju. Są to tematy, które bolą i będą bolały, a artyści, odczuwając atmosferę społeczną, tworzą intensywne pole doświadczeń mających na celu dialog lub zaangażowanie.

Trzecia część oprowadzania ukaże się 8 maja.

1 część można obejrzeć tutaj:

 

Kiedy: 02.05.2020 (sobota), godz. 10.00, fb: Centrum Literatury CSW

Centrum Literatury / Spacer online Od Grudziądza po Toruń – szlakiem zdjęć z albumu niemieckiego sapera z lat 1939–1940

Wprawdzie nasze spacery tematyczne są zawieszone do odwołania, my jednak chcemy bardzo się z Państwem spotkać – proponujemy więc spacer na podstawie archiwalnych zdjęć niemieckiego żołnierza z czasów okupacji.

W trakcie spotkania będzie możliwość zadawania pytań!

Prowadzenie: Marcin Orłowski

 

Kiedy: 03.05.2020 (niedziela), godz. 18.00, fb: Centrum Literatury CSW

Wykład online z cyklu Historia mody

Pikniki w obecnej sytuacji jeszcze nie są wskazane, dlatego zapraszamy na wykład Francja – elegancja. O modzie przy „Śniadaniu na trawie”. Tematem będzie XIX-wieczna moda, widziana przez pryzmat obrazów impresjonistów.

Wykład poprowadzi po raz kolejny Krzysztof Trojanowski – adiunkt w Katedrze Filologii Romańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1996) i studiów podyplomowych z zakresu XX-wiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK (2000). Autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina, m.in. monografii Marcel Carne. Klasyk francuskiego kina (2011). Nasz gość jest również autorem bogatej monografii mody francuskiej okresu wojennego – Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa (2014) wyd. PWN.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń