MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Praca w CSW! / aktualizacja – wyniki naboru

Eksperymenty Okołofotograficzne – spotkanie 6.

2017-02-17 - 2017-03-05 Views: 4361 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Wystawa / Dyplom 2016

Kiedy: 17.02–05.03.2017
Otwarcie wystawy: 17 lutego 2017 r., godz. 18.00 
Finisaż: 03 marca 2017 r., godz. 13.30

 

Dużo spraw, które warto zobaczyć

Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza do Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu na wystawę najlepszych prac dyplomowych studentów kierunków: Malarstwa, Grafiki, Rzeźby, Edukacji Artystycznej oraz Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

W sumie prezentowanych będzie ponad 50 prac z 11 specjalności a najlepsze z nich zostaną nagrodzone medalami i wyróżnieniami: Medalem im. Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom na kierunkach: Malarstwo, Grafika, Rzeźba; Medalem Janusza Boguckiego za najlepszy dyplom artystyczny i pracę teoretyczną na kierunku Edukacja Artystyczna; Wyróżnieniem im. Josepha Saundersa za najlepsze prace teoretyczne z zakresu historii sztuki mające na celu promocję intelektualnych osiągnięć absolwentów kierunków artystycznych UMK oraz Wyróżnieniem im. Leona Torwirta przyznawane za najlepsze dyplomy absolwentom kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki.

Tegoroczne dyplomy zasługują na szczególną uwagę. Wyróżnia je nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale również odważne wykorzystanie mediów i poszerzanie granic dyscyplin. Młodzi poszukują różnorodnych i indywidualnych sposobów wypowiedzi: eksperymentują, łączą i przekształcają media, by móc wypowiedzieć się w najbardziej osobisty i własny sposób. Wśród prac znajdują się takie, które zaskakują bogactwem środków, niemal barokowym przepychem, inne są oszczędne, niemal ascetyczne w formie.

Dyplom 2016

W prezentowanych pracach wyraźne ujawnia się wnikliwy i krytyczny ogląd rzeczywistości oraz odważny sposób wyrażania zaangażowanej postawy. Młodzi przemawiają językiem bardzo różnorodnym, czerpią inspiracje z bezpośredniego otoczenia, kultury popularnej i własnych doświadczeń. Wiele dyplomów podejmuje tematykę skupioną wokół świata ożywionego: ludzi i istot nieludzkich rozpatrywanych w posthumanistycznym i egzystencjalnym kontekście. Są wśród nich wypowiedzi bardzo osobiste i przejmujące, oraz takie, które wskazują na problemy uniwersalne. Dryfowanie pomiędzy nimi pozwala spojrzeć na świat oczami młodych ludzi, zobaczyć co przyciąga ich uwagę, co przeraża, fascynuje i zachwyca.

W swojej pojemnej, alternatywnej definicji sztuki Władysław Tatarkiewicz, pisał, że “Sztuka jest odtworzeniem rzeczy, bądź konstruowaniem form, bądź wyrażaniem przeżyć – jeśli wytwór tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania jest zdolny zachwycać, bądź wzruszać, bądź wstrząsać” i chociaż nie jest to definicja pełna i skończona, to w kontekście tegorocznych dyplomów pozwala objąć rozległy obszar tematyczny i stylistyczny.

Prace dyplomowe kończą kilkuletni proces nauczania, są nie tylko pożegnaniem z uczelnią, ale i przepustką do świata sztuki. Autentyczność i wrażliwość, jaką zaprezentowali tegoroczni absolwenci, gwarantuje, że znajdą w nim właściwe dla siebie miejsce. 

Serdecznie zapraszamy!

 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń