MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wystawa / Znaki Apokalipsy. Międzynarodowa Wystawa Sztuki Współczesnej

Marina Abramović – Niezwykła biografia wyjątkowej artystki

2020-05-15 - 2020-09-27 Views: 4567 Festiwale, Plaster, Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

11. PLASTER – Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej

Kiedy: 15.05–27.09.2020
Kurator: Krzysztof Białowicz

W ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, wernisaż, warsztaty oraz konferencja nie odbędą się.
15 maja 2020 (piątek), godz. 19.00: premiera filmu wprowadzającego w tematykę wystawy (na profilu CSW Toruń na Facebooku)

Informacja o obowiązujących zasadach zwiedzania: klik

Wystawy w ramach Festiwalu będą prezentowane do:

– wystawa prac Alaina Le Querneca (parter od strony kawiarni) – do 9 sierpnia 2020
– wystawa prac Michela Bouveta (parter od strony Kina) – do 13 września 2020
– wystawa „F1” (taras CSW) – do 27 września 2020
– „Trzej muszkieterowie”: Łukasz Kliś, Sebastian Kubica, Tomasz Tobolewski (bulwar CSW) – do 27 września 2020

 

11. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster koncentruje się wokół twórczości plakatowej i nawiązuje tym samym do pierwszej edycji wydarzenia, kiedy jego pełna nazwa brzmiała: Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii. Na skutek nieustannie poszerzającej się formuły projektowania graficznego, będącego głównym punktem odniesienia dla wydarzeń Plastra, w 2018 roku nazwa zmieniła się na obecnie obowiązującą. Formułą niezmienną przez wszystkie 11 lat trwania festiwalu było konfrontowanie polskiego dizajnu graficznego z aktualnymi trendami tej dziedziny sztuki w Europie i na świecie. W tym roku możemy przeanalizować to w odniesieniu do sztuki francuskiej.

Na festiwal składają się dwie wystawy indywidualne, jedna wystawa przeglądowa i jedna wystawa tematyczna. W CSW będzie można zobaczyć prace dwóch ikon francuskiego plakatu – Alaina Le Querneca i Michela Bouveta. Obszerne monograficzne ekspozycje na parterze toruńskiego Centrum ukażą te bardzo dynamiczne i kontrastujące ze sobą postawy graficzne. Alain Le Quernec prezentuje kompozycje z dominującą rolą fotografii, przetworzonej na różne sposoby. Tematyka jego plakatów oscyluje wokół wydarzeń kulturalnych, ale też postaw społecznych, obyczajowości i zagadnień politycznych. Le Quernec programowo nie wykonuje reklam, angażując się w całkowicie niezależne komentowanie aktualnych wydarzeń na świecie. Michel Bouvet to przede wszystkim rysownik – jego prace skupiają się na żywej, nierzadko opatrzonej odręcznie wykonaną typografią ilustracji i interpretują wybitne dzieła teatralne, operowe, współczesną kinematografię, postawy twórcze. Feerie kolorów, wyraziste kontury, dowcip i anegdota współgrają z silnym, intuicyjnie dobranym krojem pisma.

Ważnym akcentem na każdej edycji festiwalu jest promocja młodych twórców zajmujących się projektowaniem graficznym. Wystawa F1, która jest prezentowana na tarasie CSW, odnosi swoją nazwę do wyścigów samochodowych, dynamiki, nowoczesności, ale też nawiązuje do pierwszej litery kraju, z którego pochodzą projektanci. Plakaty są autorstwa studentów kilku francuskich szkół artystycznych m.in. paryskiej EPSAA, L’école de Design Nantes Atlantique, École supérieure d’art des Pyrénées. Prace, poruszające takie tematy jak „Fake news”, „Granice” czy „Paryż w muzyce”, powstawały na regularnych zajęciach, ale także na warsztatach prowadzonych przez wybitnych profesjonalistów.

Polskim akcentem, wpisującym się w kontekst francuski, jest przygotowany specjalnie na 11. edycję festiwalu „Plaster” projekt plenerowy Trzej muszkieterowie. Jego autorzy – Łukasz Kliś, Sebastian Kubica i Tomasz Tobolewski – stworzyli zestaw 40 wielkoformatowych plakatów poświęconych kinu francuskiemu. Takie kultowe tytuły, jak Windą na szafot, Emmanuelle czy Fantomas zyskały nowe oblicze, poddając się interpretacji twórców i stając się też odpowiedzią na pytanie, czy oba prezentowane na festiwalu kraje w jakikolwiek sposób odnoszą się do siebie w obszarze ekspresji twórczej. Wszakże od wielu już lat stosunki polsko-francuskie na polu grafiki projektowej są bardzo ścisłe i emanują wzajemnie inspirującą się energią.

Kurator: Krzysztof Białowicz

 

Alain Le Quernec

Alain Le Quernec

Michel Bouvet

Michel Bouvet

 
[gallery_bank type=”images” format=”masonry” title=”true” desc=”false” responsive=”true” display=”all” sort_by=”random” animation_effect=”bounce” album_title=”true” album_id=”560″]

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń