środa, 10 grudnia, 18:00, Czytelnia
Spotkanie z Dariuszem Brzostkiem, promocja książki „Nasłuchiwanie hałasu”. Audioantropologia między ekspresją a doświadczeniem. Dyskusja i koncert.
Nasłuchując hałasów – od stukających duchów po meandry improwizacji
Co słyszymy przez ścianę? Czy szum to zawsze hałas? Co ujawniają (niechcący) nagrania? Dlaczego mówimy o „taśmach prawdy”? Czy duchy hałasują? Dlaczego najskuteczniej straszą w BBC? Czy improwizacja to obłęd? Czy w tym szaleństwie jest metoda? I kto tego wszystkiego słucha?
Dariusz Brzostek, Nasłuchiwanie hałasu. Audioantropologia między ekspresją a doświadczeniem, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2014.
Książka ta ma dwa, bliźniacze, tematy: ekspresję i doświadczenie. Ma także dwoje bohaterów: nasłuchujący podmiot i improwizację. Tym, co spaja przedstawioną tu refleksję, jest audioantropologiczna perspektywa, pozwalająca odsłonić kulturowe kryteria słuchania i improwizowania. A jednak z wielu zgromadzonych tu opowieści wyłania się obraz kultury, w której „nikt nie słucha” i „nikt nie improwizuje” – a może, poprawniej, „nikt słucha” i „nikt improwizuje”. Czy jest bowiem „kimś” podmiot słuchania – wystawiany nieustannie na pokusę fantazjowania i, ostatecznie, wydany na pastwę fantazmatów? Czy jest „kimś” podmiot improwizujący, który czyni wiele, by stać się samoorganizującym się procesem improwizowania?
Dariusz Brzostek – dr hab., teoretyk literatury, kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa UMK. Zajmuje się badaniem kultury popularnej, estetyki grozy oraz antropologii kontrkulturowej. Komentuje twórczość Stanisława Lema. Uprawia także sound studies oraz field recording. Autor monografii Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy (Toruń 2009) oraz Nasłuchiwanie hałasu. Audioantropologia między ekspresją a doświadczeniem (Toruń 2014).