MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

widok ekspozycji

Przeszłość jest obcym krajem

zdjęcie

WORLD PRESS PHOTO 09

plakat wystawy

2010-01-22 - 2010-02-21 Views: 3426 archiwum, Wystawy

(skawce) / Coś osobistego | Tomasz Wiech

22 stycznia – 21 lutego 2010

W ramach projektu towarzyszącego wystawie World Press Photo, toruńskie CSW zaprasza na wystawę (skawce) Tomasza Wiecha – tegorocznego laureata III miejsca w kategorii Życie codzienne. Zdjęcia artysty, pochodzące z cyklu Coś osobistego, prezentowane będą także w Galerii Wirtualnej ecsw.pl.

/ (skawce) – projekt towarzyszący wystawie World Press Photo

O zaporze wiedziałem od bardzo dawna, bo jako dziecko przejeżdżałem obok niej co roku w drodze na wakacje, ale dopiero jakieś dwa lata temu zwróciła moją uwagę pustka tego terenu. Taka wielka pusta przestrzeń, którą widać w dole. Pomyślałem, że fajnie byłoby tam pojechać. (…) Widziałem, jak wieś się kurczy i że z każdą kolejną wizytą nie ma domów, które miałem na wcześniej zrobionych zdjęciach. (…)

Tomasz Wiech
(fragment rozmowy: Reportaż jest relacją z konkursu tańca, dokument – zapisem życia tancerzy.)

Tytułowe Skawce to nazwa wsi,  położonej w Małopolsce, kilkadziesiąt kilometrów od Wadowic, nad rzeką Skawą. Pierwsze sygnały o planach zalania tego terenu mieszkańcy otrzymali w latach sześćdziesiątych. Kilkanaście lat później rozpoczęła się budowa wysokiej na 50 metrów tamy. Jej budowa trwa po dzień dzisiejszy. Nikt nie jest dzisiaj stanie powiedzieć, kiedy zostanie ukończona.

Istniejące jedynie w planach sztuczne jezioro zniszczyło życie mieszkańców Skawiec. Zabroniono im remontów oraz budowy nowych domów. Odgórnie nakazano sprzedaż ziemi i gospodarstw oraz przeprowadzkę do sztucznie powstałej wsi nazwanej Nowymi Skawami. W Starych Skawcach pozostało już tylko kilkanaście ostatnich domów. Pozostali tylko ci, którzy chcą umrzeć tam, gdzie się urodzili.

/ Coś osobistego – Galeria Wirtualna www.ecsw.pl

Równocześnie z ekspozycją projektu Skawce, w galerii wirtualnej ecsw.pl prezentowany będzie cykl fotograficzny Tomasza Wiecha Something Private/Coś osobistego, zrealizowany w dużych, krakowskich firmach, ilustrujący  codzienność pracowników korporacji. Fotografia stanowiąca część cyklu, zatytułowana Śniadanie  w korporacji, przyniosła autorowi III nagrodę w tegorocznej edycji konkursu World Press Photo.

Współcześnie coraz więcej osób pracuje w biurach, gdzie spędzają większą część swojego dnia. Biuro staje się domem, a dom tylko sypialnią. Ścianki działowe zamieniają się w galerie dziecięcych rysunków, ekran komputera miejscem na pamiątkowe zdjęcia z wakacji a biurko –  terenem na bożonarodzeniową choinkę. Chłodne przestrzenie dużych korporacji wszędzie projektowane są podobnie. Z natury zdehumanizowane, wyglądają tak samo zarówno w krajach rozwiniętych, jak i tych rozwijających się, jak Polska. Puste  – są kwintesencją przeciętności i identyczności, wypełnione pracownikami – nabierają miejscami bardziej ludzkiego wymiaru.
Tomasz Wiech

Tomasz Wiech (ur. 1979) – absolwent politologii UJ, student Instytutu Twórczej Fotografii w  Opawie, fotoreporter Gazety Wyborczej. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Grand Press Photo w kategorii „Ludzie” (2006) i III nagrody za zdjęcie pojedyncze w kategorii „Życie codzienne” na World Press Photo (2009), a także m.in. Konkursu BZ WBP Press Foto 2007 i 2007 oraz konkursu tygodnika Newsweek (2006) i magazynu Pozytyw (2005).

Jego prace eksponowane były na wystawach zbiorowych, jak m.in. Ludzie. Wydarzenia. Przemiany. 20 lat fotografii Gazety Wyborczej (Warszawa, Galeria Zachęta, 2009), Red, White and Other colours (Kaunas Photo Festiwal, Litwa), czy w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie (2009) i indywidualnych, m. in. Chorzów Dream (galeria Pauza, Kraków, 2009), Droga przez Rumunię (Willa Decjusza, Kraków 2007), czy, wystawa plenerowa Podgórzanie w Parku Bednarskiego w Krakowie. W 2009 r. prowadził  warsztaty fotograficzne z młodzieżą w ramach programu Ukryte Skrzydła, organizowanego przez Fundacje Teatru Ludowego, a także  warsztaty z dziećmi w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz warsztaty fotograficzne z uczniami z Polski, Litwy, Portugalii i Hiszpanii w ramach festiwalu ToTu w Staszowie.

Interesują go ludzie i sposób, w jaki żyją, czego wyrazem jest m.in. cykl zdjęć z pogranicza polsko – niemieckiego, z krakowskiej Nowej Huty, projekt dokumentujący codzienne życie pracowników korporacji, czy poruszająca seria portretów Pokolenie 1906.

www.tomaszwiech.com/

www.ecsw.pl

 

  • zdjęcie
    Skawce | Tomasz Wiech
  • zdjęcie
    Skawce | Tomasz Wiech
  • zdjęcie
    Skawce | Tomasz Wiech
  • plakat wystawy
    Skawce | Tomasz Wiech

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń