MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

plakat wystawy

(skawce) / Coś osobistego | Tomasz Wiech

widok ekspozycji

Plamka żółta | Tilman Wendland

zdjęcie

2010-01-22 - 2010-02-21 Views: 1108 archiwum, Wystawy

WORLD PRESS PHOTO 09

Po raz drugi w CSW wystawa najlepszych fotografii prasowych!

otwarcie wystawy: 22 stycznia, piątek, godz.19.00
wystawa czynna do 21 lutego 2010

Już po raz drugi zagości w Toruniu najbardziej prestiżowa wystawa najlepszych fotografii prasowych 2008 roku, wyłonionych przez niezależne jury spośród tysięcy zdjęć nadesłanych z całego świata. Tegoroczna edycja bije wszelkie rekordy, zarówno pod względem ilości zgłoszonych fotografii, jak i liczby fotografów.

Wystawa WORLD PRESS PHOTO, organizowana od 1955 roku, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród publiczności. Konkurs obejmuje zarówno fotografie pojedyncze, jak i serie, rozpatrywane w 10 konkretnych kategoriach. W tym roku 5 508 fotografów ze 124 krajów nadesłało ponad 96 tysięcy zdjęć!

Każdego roku nagrodzone fotografie prezentowane są w formie wystawy pokonkursowej, otwieranej w kwietniu w Amsterdamie jako część ceremonii wręczenia nagród. Następnie ekspozycja rozpoczyna trwającą do marca przyszłego roku podróż po przeszło 100 miastach na całym świecie.

Tegoroczna edycja wystawy obejmuje 196 zdjęć, w tym zdjęcie roku – zwycięską fotografię Anthony’ego Suau, przedstawiającą uzbrojonego oficera wkraczającego do domu w Cleveland po dokonaniu eksmisji zadłużonych wskutek kryzysu mieszkańców. Jak twierdzi przewodnicząca tegorocznej komisji, MaryAnne Golon, jury było zgodne w przeświadczeniu, że wielka fotografia prasowa powinna zachęcać widza do myślenia i wzbudzania tylu pytań, ile daje odpowiedzi – właśnie w sposób, w jaki czyni to ta konkretna fotografia.

W tym roku zanotowano znaczny wzrost zainteresowania konkursem pośród polskich fotoreporterów – swoje zdjęcia nadesłało 104 fotografików. Nagrodzone zostały prace Wojciecha Grzędzińskiego (III nagroda za cykl fotograficzny w kategorii Wydarzenia w zbliżeniu), Tomasza Gudzowatego (III nagroda za zdjęcie pojedyncze w kategorii  Wydarzenia w zbliżeniu), Kacpra Kowalskiego (II nagroda za fotoreportaż w kategorii Sztuka i rozrywka), Justyny Mielnikiewicz ( II nagroda za serię w kategorii Ludzie i Wydarzenia)  oraz Tomasza Wiecha (III nagroda za zdjęcie pojedyncze w kategorii Życie codzienne), którego projekt fotograficzny, zatytułowany Skawce, uzupełnia tegoroczną edycję wystawy WORLD PRESS PHOTO.

logotypy partnerów

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń