MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Centrum

Historia

Views: 5350 Info, O CSW

Obiekt

Budynek CSW zaprojektowany przez wrocławskiego architekta Edwarda Lacha, jest pierwszym od 1939 r. obiektem architektonicznym poświęconym sztuce współczesnej w Polsce.

CSW to:

/ 8 236,59 m2 powierzchni budynku
/ 4146 m2 przestrzeni ekspozycyjnej
/ 552,27 m² powierzchni użytkowej tarasu widokowego
/ 1554 m2 zasięgu wi-fi
/ 457,63 m2 pokoju z kuchnią
/ 5 kondygnacji
/ 3 windy
/ 3 klatki schodowe
/ 13 pomieszczeń biurowych
/ 80 miejsc dla samochodów na parkingu podziemnym
/ 30 miejsc w kawiarni
/ 136 miejsc w kinie
/ 1 basen
/ 1 szatnia
/ 1 czytelnia z biblioteką
/ 1 księgarnia
/ 1 kawiarnia z ogródkiem
/ 1 sala konferencyjna
/ 1 otwierające się okno
/ ponad 800 dzieł w kolekcji
/ 3,70 m wysokości w salach
/ 7,26 m wysokości w największej sali
/ 328 świateł ekspozycyjnych
/ 22 filary

Obiekt wybudowany został przez Gminę Miasta Toruń  dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej (w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego) i dzięki dotacji MKiDN. Budynek nie posiada barier architektonicznych i dostępny jest w całości dla osób niepełnosprawnych.

Projekt architektoniczny wykonała wrocławska pracownia R2 Leszka Rubika.

  • Przestrzeń ekspozycyjna

CSW dysponuje jedną z największych przestrzeni ekspozycyjnych w Polsce dedykowaną sztuce współczesnej – powierzchnia wystawiennicza wynosi ponad 4 tys m2

  • Przestrzeń edukacyjna
  • Kino Centrum

Sala kinowo-konferencyjna liczy 136 wygodnych miejsc siedzących; zaopatrzona jest w kabinę projekcyjną (z projektorami 35 mm), rzutnik multimedialny, system nagłośnieniowy oraz 2 mikrofony.

Sala dostosowana jest do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Program kinowy skupia się na prezentacji najnowszego dorobku międzynarodowej kinematografii. Oprócz codziennego repertuaru, Kino Centrum prezentuje tematyczne przeglądy kina fabularnego, artystycznego, dokumentalnego oraz sztuki wideo, organizuje spotkania autorskie i pokazy specjalne. Kino należy do ogólnopolskiej sieci kin studyjnych.

  • Czytelnia

Czytelnia imienia Sömmeringów jest nowoczesną przestrzenią dystrybucji wiedzy na temat kultury wizualnej – miejscem badań, archiwum i gabinetem osobliwości w jednym. To przestrzeń, która wyrwie odwiedzających ją czytelników z opatrzonej codzienności za pośrednictwem liter.

Prezentujemy książki, które jak pisał Kafka, kąsają nas i żądlą, zmuszają do myślenia. Gromadzimy wciąż rosnący zbiór publikacji z zakresu sztuki współczesnej i kultury wizualnej, opatrzony funkcjonalnym systemem katalogowania, w sali z przyjaznym oświetleniem i wygodnymi meblami. Zbiór jest rozwijany poprzez kilka porządkujących go kategorii, takich jak: Kultura wizualna i sztuka, Katalogi i monografie oraz Wyspy książek, kompletujące wybrane zagadnienia. Oprócz tego wystawy tematyczne, eventy, czasopisma z całego świata, słowniki, stanowiska komputerowe, zbiór książek cyfrowych oraz wifi.

  • Księgarnia Sztuki

Jedyna w Toruniu specjalistyczna księgarnia oferująca wydawnictwa z zakresu szeroko pojętej humanistyki, a także publikacje i gadżety CSW. Obok albumów, książek i czasopism poświęconych sztuce i refleksji nad nią, znaleźć tu można również publikacje z takich dziedzin, jak kulturoznawstwo, filozofia i etnologia, a także słowniki, encyklopedie, książki naukowe i popularnonaukowe oraz literaturę dla dzieci. W Księgarni Sztuki dostępne są publikacje tak prestiżowych wydawnictw jak, m.in.: MIT Press, Routledge,Yale University Press, Thames and Hudson LTD, Chicago Press, daab Publishing, Phaidon Press, Assouline, Taschen.

  • Cafe PARTER

W położonym na parterze Cafe PARTER można nie tylko napić się kawy, ale także coś przekąsić.  W upalne dni kawiarnia zaprasza do ogródka na sąsiadującym z CSW Bulwarze Sztuki.

https://www.facebook.com/cafeparter

  • Parking podziemny dla samochodów

W budynku CSW dostępny jest podziemny parking monitorowany. Mogą z niego korzystać nie tylko goście CSW. Opłata parkingowa wynosi 3 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Istnieje również możliwość wykupienia miejsc abonamentowych.

  • Taras widokowy

Z tarasu na 3 piętrze CSW rozciąga się widok na Pola Jordanowskie i Plac Rapackiego. Taras jest miejscem czasowych wystaw plenerowych, wydarzeń artystycznych oraz bankietów.

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń