MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Autoportret (w zbożu)

Piłka

Ulica Ciasna – świadek wielu kroków

Zobacz na pełnym ekranie

  • Autor

    Michał Kokot

  • Tytuł

    Ulica Ciasna – świadek wielu kroków

  • Technika

    fotografia czarno-biała w technice bromowo-srebrowe, 39 x 48 cm (w oprawie: 42,5 x 54 cm)

  • Data

    1968

Ten fotomontaż został kilkukrotnie podpisany, na samym zdjęciu i obrębie passe-partout: „Zero-61. 1969 ul. Ciasna Michał Kokot”, „ul. Ciasna promenada duszy, III odbitka/brom/foton/nieco spieprzona / – niedoświetlona”, „Ulica Ciasna – świadek wielkich kroków Grupy Zero-61 w latach 60-tych i 70-tych w sztuce. Ulica artystów toruńskich od Niesiołowskiego po Zero-61.”

Ulica Ciasna po raz kolejny pojawia się na zdjęciu Michała Kokota i staje się miejscem, które jest czymś więcej niż tylko zwykłym punktem w mieście – jest „promenadą duszy” i „ulicą artystów toruńskich”. Znów podobny jak w pracy Moja ulica (Ciasna z Chrystusem) układ – widok od strony ulicy Podmurnej w stronę Mostowej, z łukiem nad Ciasną, w tle widzimy przechodnia, ale na prawej ścianie kamienicy nałożona jest tym razem zmultiplikowana twarz starszego mężczyzny. Oblicze, które jest na pierwszym planie, zostało symetrycznie złożona z dwóch tych samych połówek, tuż za nim jest drugie, widoczne tylko częściowo i ono zdaje się być oryginalnym przedstawieniem tego człowieka. Nie wiemy kim on jest. Może to uosobienie jakiegoś artysty, a może po prostu jeden z mieszkańców tak często przechodzących tą charakterystyczną uliczką, która „widziała”, czy też „doświadczyła” obecności wielu różnych osób. 

Fotomontaż Michała Kokota to kolejne symboliczno-metaforyczne dzieło, które nie jest tylko zwykłą zabawą z formą i możliwościami fotografii. 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu pn. „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej”.
Nazwa zadania: „Zakup dzieł sztuki do kolekcji CSW Znaki Czasu”

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń