Kiedy: 31 maja (piątek), godz. 18:00
Powstające poza cenzurą w latach 80. XX wieku satyryczne komentarze ówczesnej rzeczywiści, o silnym ładunku humorystycznym i ironicznym, stały się specyficznym „śmiechem przez łzy”, zajmującym dokumentem czasu. Opozycyjni rysownicy żywo reagowali na ówczesną sytuację dziejową Polski, aktualne wydarzenia codzienności PRL-u. W znacznej mierze – ukazujące się w podziemnej prasie, wędrujące z rąk do rąk w
postaci ulotek – satyryczne rysunki pomagały przeżyć smutne, dramatyczne chwile, pokonać zły nastrój. Mówiły, że „Solidarność” żyje, że zrodzonej w imię godności, sprawiedliwości i prawdy idei nie można złamać siłą, upokorzeniami i szykanami.
W „podziemne” rysowanie zaangażowanych było dużo artystów uznanych, jak i tych rysujących sporadycznie, traktujących swoją pracę jako społeczne posłannictwo na rzecz wolności i niezależności. Był to świat konkretu, błyskotliwego komentarza, prostego znaku; wzbudzające ogromną ciekawość terytorium spojrzenia na życie poprzez śmiech i odrobinę optymizmu.
Prowadzenie: Jerzy Brukwicki
Wstęp wolny
Tags: dla dorosłych, spotkania i prelekcje, wykład